‎‫«سبز»ها علیه «بنفش» ها‬

دولت بهار: از آنجایی که هم رنگ سبز و هم رنگ بنفش، رنگ های التقاطی هستند و تنها رنگ آبی محور مشترک این دو رنگ است (بنفش از ترکیب آبی و قرمز و سبز از ترکیب آبی و زرد پدید می آید) هرگاه افق آسمان مطالبات سبزها و بنفش ها از هم جدا شود و «آبی آسمان» از میان این دو رنگ رخت بر بندد، بدیهی است که سبزها از بنفش ها جدا می شوند.

 


دولت بهار-دکتر عبدالرضا داوری/ پایگاه سیاسی سبد آراء حسن روحانی ، پایگاه رای التقاطی بود. اعتدالگرایان منتقد وضع موجود (بنفشها)، توانستندحامیان مهندس موسوی (سبزها) را برای رای دادن به حسن روحانی قانع کنند. اما از آنجایی که هم رنگ سبز و هم رنگ بنفش، رنگ های التقاطی هستند و تنها رنگ آبی محور مشترک این دو رنگ است (بنفش از ترکیب آبی و قرمز و سبز از ترکیب آبی و زرد پدید می آید) هرگاه افق آسمان مطالبات سبزها و بنفش ها از هم جدا شود و «آبی آسمان» از میان این دو رنگ رخت بر بندد، بدیهی است که سبزها از بنفش ها جدا می شوند. اتفاقی که امروز میان هواداران سبز و بنفش حسن روحانی در حال وقوع است و چون «افق های آسمان مطالبات»شان در حال تفکیک است، ماه عسلشان در روزهای پایانی است. بخشهایی از این سه یادداشت را که سه چهره وابسته به جنبش سبز منتشر کرده اند مطالعه کنید تا از این فرایند تفکیک و سوراخ شدن سبد رای حسن روحانی بیشتر مطلع شوید:‬
‎‫
۱۶۵ روز عقب گرد، آیدا قجر: ۱۶۵ روز پیش، مردی منتخب مردم شد که در ماه پایانی پیش از انتخابات، با موضع‌گیری درباره‌ زنان و برابری، رای‌های بسیاری را به سوی خود جلب کرده بود؛ رای‌هایی که در نتیجه‌ حمایت کلامی روحانی از نیمی از جمعیت هفتاد و چند میلیونی ایرانی، به آرای او افزود و مذاکره‌‌کننده‌ سابق را منتخب کرد. کم‌تر از یک ماه دیگر به نیمه‌ سال اول ریاست جمهوری حسن روحانی می‌رسیم و هنوز هیچ‌یک از وعده‌های او پیرامون زنان و برابری، نه تنها به نتیجه نرسیده، بلکه تحت پی‌گیری نیز قرار نگرفته است. … با مروری بر وعده‌ها و عملکرد حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری اسلامی و دولت یازدهم در خصوص زنان و برابری، اگر گفته نشود که حرکتی صورت نگرفته، می‌توان گفت عقب‌گرد نیز اتفاق افتاده است. ‬

آقای روحانی! لاف زدن ممنوع، بیژن صف سری: آقای روحانی بی وقفه در حال لاف زدن است، از وعده بازگرداندن اپوزیسیون به کشور تا این آخرین لافی که در باره مذاکرات هسته ای زده؛ بدون درنظر داشتن تبعات بعدی آن در جمع خوزستانی هایی که لاف زن را خوب می شناسند.لاف زنی کسی که تا پیش از تصدی رئیس قوه اجرائی، اهل همین سیستم و دایره قدرت بوده و سوابقی نه چندان درخشان در اداره امور این ملت نداشته جز ریاست هیات مذاکره کننده مسائل هسته ای در دولت اصلاحات. الغرض در سفر اخیر رئیس دولت امید و تدبیر به منطقه خوزستان، آقای روحانی در جمع مردم اهل درد و فهیم خوزستان، مرتکب لاف ی شدکه به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت، واکنش جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید را در پی داشت.او در جمع رسانه های معتبر جهان در پاسخ به پرسش خبرنگاری که در ارتباط با اظهارات آقای روحانی مبنی بر تسلیم شدن هیات مذاکره کننده ۵ ۱ در مقابل گروه هیات ایرانی، به صراحت گفت: این مسئله نه برای ما تعجب‌انگیز است و نه باید باعث تعجب شما بشود که رئیس جمهور ایران توافق‌نامه ژنو را به فراخور مخاطبان داخلی خود تفسیر کند، آنچه مقامات ایران می‌گویند، اهمیتی نخواهد داشت، بلکه آن‌ چه انجام می‌دهند مهم است .آنچه سخنگوی دولت آمریکا در رد اظهارات رئیس جمهوری اسلامی در مقابل چشم میلیون ها مردم جهان می گوید، تنها کم رنگ کردن دولتی که مدعی اصلاح امور بر پایه اتکا بر پایه صداقت و شفافیت است، نیست بلکه تلنگری است بر همه باورمندان به اصلاح نظام تا در پی پاسخ به این پرسش باشند که براستی چرا دولت تدبیر امید با همه ادعای صداقت با رای دهندگان خود ـ که از قضا شعار کلید ی او است و مدام آن را در گوش همگان فرو می کند ـ به چنین رویه ای که تاکنون در نظام کاربرد مثبتی نداشته متوسل شده است؟ چرا او مجبور به لاف آمدن است و آن هم بدون در نظر داشتن تبعات بعدی آن که کمتر از ۲۴ ساعت چنان تکذیب می شود که آن گفته محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران را بر باور ملت نزدیک می سازد که آنچه ایران در این مذاکرات داده حداکثری و آنچه به دست آورده حداقلی بوده است . آقای روحانی! در این وادی که پا گذاشته اید لاف زدن ممنوع است.

دولت روحانی و رفاه اجتماعی، مرتضی کاظمیان: دولت روحانی اگر نتواند برای اختلاف طبقاتی در حال افزایش، فقر و بیکاری و تورم سرسام‌آور، و درد و رنجی که ـ به گزارش وزیر کار و رفاه اجتماعی و مسئولان ارشد وزارت بهداشت ـ گریبان ۷۰ درصد جامعه را گرفته، تدبیری بنیادین بیاندیشد و رویکردی عدالت‌محور و مبتنی بر فراهم آوردن فرصت‌های برابر داشته باشد، و اگر تنها به تاختن چرخ دستگاه اقتصاد نفتی و رشد بخش شبه‌خصوصی بیاندیشد، با اعتراض‌ها و بحران‌های اجتماعی مشکل‌زا و پرهزینه‌ای مواجه خواهد شد. این، برای دولتی که توسعه سیاسی را نیز در اولویت قرار نداده، خطر کوچکی نیست.

محمد کیانوش راد عضو حزب مشارکت: در سفر آقای روحانی به خوزستان، شعارهایی از نوع و جنس مطالبات سیاسی به صورت کاملا آشکار در میان شهروندان جامعه خوزستانی وجود داشت و متاسفانه گزارش‌های تائید نشده نیز حاکی از آن است که برخی از آنها در مراسم استقبال توسط برخی از نیروها مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌ و در مواردی با آنها برخورد هم کرده‌اند.