دولت بهار: قاسم رضایی گفت: مداحان بزرگی مثل اکبر نظام از چهار مرجع تقلید اجازه نقل حدیث داشتند.

 


پارسینه:عضو هیئت امنای خانه مداحان کشور به بررسی وضعیت مداحی بعد از انقلاب پرداخت و افزود: بعد از انقلاب و به‌ویژه در دفاع مقدس تقاضا برای مداحی بیشتر از عرضه شده بود و هر کس هر چیزی داشت عرضه کرد و کثرت سبب کاهش کیفیت شد.

وی با بیان اینکه مخالف شور‌خوانی نیست ولی 99 درصد شور‌خوانی‌ها برگرفته از ترانه‌ها و حتی شبیه آن است، خاطرنشان کرد: آموزش‌های تخصصی مداحی در کشور با اجرای مداحی‌های شبیه ترانه و کم محتوا توسط رسانه ملی از بین می‌رود.

رضایی با تاکید بر اینکه برکاتی در حوزه مداحی امروز کشور مانند متون مختلف درباره ائمه و تحصیلات مداحان وجود دارد، گفت: بیشتر مداحی‌های امروز مداحی اهل بیت نیست بلکه مداحی خودمان است که در آن خواسته دل‌مان را بیان می‌کنیم و مدح و سخن اهل بیت در آن جایگاهی ندارد.

مداح اهل بیت با تاکید بر اینکه در کنار فعالیت‌های آموزش و اجرای مداحی عامل بازدارنده‌ای هم باید وجود داشته باشد، اظهار داشت: دادگاه ویژه مداحان و یا شعبه‌ای از دادگاه ویژه روحانیت به عنوان بازدارنده فعالیت‌های مداحی در کشور عمل کنند تا از آسیب‌ها و انحرافات مصون بماند.

عضو هیئت امنای خانه مداحان کشور افزود: مداحی کشور بدون ایجاد عامل بازدارنده خطرناک است.

وی به برخی از آسیب‌های مداحی کشور اشاره و یادآوری کرد: تجلیل از استفاده قلیان توسط یک مداح در برنامه تلویزیونی و یا استفاده از انفیه و غیره توسط مداحان سبب جلوه نامناسبی برای مداحی‌های کشور شده است‌.