چرا بعد از نهم دیماه 88، گردانندگان فتنه 88 محاکمه و مجازات کشیده نشدند؟ چرا عوامل فتنه از ساحت سیستم تصفیه نگشتند؟ اگر تا آن روز گفته می شد که دستگیری موسوی و کروبی موجب شورش و خشونت حامیان آنها می شود، بعد از نهم دی که فضا برگشته بود چرا این کار صورت نگرفت؟ چرا پس از یکسال موسوی و کروبی به جای محاکمه، بدون محاکمه محصور شدند که اکنون سخن از رفع حصر آنها باشد؟ چرا به جای تصفیه قانونی عوامل پیدا و پنهان فتنه، برخورد با احمدی نژاد در دستور کار قرار گرفت و شرایط به گونه ای پیش رفت که اکنون می بینیم؟


دولت بهار - احمد - ح/ چهار سال از حرکت حماسی نهم دیماه می گذرد. چهار سالی که خود نقاط عطف تاریخی بسیاری را رقم زده است. سفر احمدی نژاد به لبنان، اجرای هدفمندی یارانه ها، خیزش های عربی، حصر موسوی و کروبی، خانه نشانی احمدی نژاد،مذاکرات فرسایشی سعید جلیلی و اشتون و 6 کشور، سی دی ظهور نزدیک است، حمله با سفارت انگلیس، تحریم بانک مرکزی و افزایش قیمت دلار، انتخابات مجلس نهم، مانع تراشی در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، تحریمهای نفتی، مذاکرات فرسایشی سعید جلیلی و اشتون و 6 کشور، مذاکرات محرمانه ولایتی و جان کری در عمان، تورم افسارگسیخته، نطق احمدی نژاد در مجلس و ارائه راهکار برون رفت از تحریم، استیضاح شیخ الاسلامی و افشاگری احمدی نژاد، واکنش رهبری، ادامه تحریمها و ادامه مذاکرات فرسایشی جلیلی و ادامه مذاکرات محرمانه ولایتی و ...؛ ثبت نام کاندیداها برای انتخابات ریاست جمهوری، هل دادن سعید جلیلی به صحنه انتخابات، رد صلاحیت مشایی و رفسنجانی از انتخابات، برآمدن حسن روحانی و مذاکرات ژنو و گزارش صد روزه که هنوز ادامه دارد! 

در این مدت، واقعه نهم دیماه، هر سال با توجه به فضای همان سال و بر مبنای رویکرد آن شخص یا رسانه روایت شده است. بد نیست برخی از این تصاویر متعارض بازخوانی شوند: 

1- نهم دی، حمایت از صدر تا ذیل نظام: این تصویر که مربوط به صداوسیما و گروههای اصولگراست، سعی دارد نهم دی را در درجه اول حرکتی برای حمایت هر آنچه از نیکی و بدی و قوت و ضعف در نظام دیده می شود، و همچنین حرکتی در جهت حمایت از مجموعه نیروهایی که اصولگرا نامیده می شوند جلوه دهد. در این رویکرد، انگشت اتهام در درجه اول به سوی آمریکا و انگلیس و در مرحله بعد موسوی و کروبی نشانه می رود. در این رویکرد انگار آقای محسن رضایی، اصلا با نتیجه انتخابات اعتراضی نداشته است. طی این دوران چهار ساله از نقش آقای هاشمی رفسنجانی در حوادث سال 88 کمرنگتر می شود به گونه ای که تصاویر پلاکاردهای تاجر ورشکسته... سانسور و حذف می شوند. از دیگرتطورات این رویکرد خصوصاً بعد از دریافت پیام 24 خرداد!، کاستن از حمله به موسوی و کروبی است؛ به طوری که در آخرین گزارش تلویزیونی به مناسبت نهم دیماه، گفته شد آیا موسوی و کروبی همچنان فرصت توبه را از دست می دهند؟! احتمالا پیام جمله فوق، زمینه سازی برای رفع حصر و منتفی دانستن محاکمه آن دونفر است، به شرطی که آنها نیز قول دهند این چند صباحی را که زنده اند، بدون سروصدا مثل مرحوم منتظری بعد از حصر بگذرانند. 

2- نهم دی، ابراز تولی، بدون ابراز برائت: 

شاید مهمترین نماینده این گفتمان، جناب آقای روحانی رییس جمهور باشد. ایشان در سخنان خود حضور مردم در نهم دی را برای دفاع از اسلام و مقدسات و ادای احترام به اباعبدالله‌الحسین ع و حمایت از نظام عنوان کرده و غیریت آن را بیم دخالت بیگانگان دانستند. این تصویر انگیزه اول از حرکت نهم دی را علاقه به اسلام و اهل بیت و در درجه بعد حمایت از نظام می داند. به نظر می رسد در این تصویر، موسوی و کروبی نقشی در ابراز انزجارهای مردم نداشته اند چه رسد به افراد دیگر. 

3- نهم دی، حمایت از نظام و برائت از سران فتنه: 

نطق آقای رسایی در مجلس نمایانگر دیدگاه جریانی است که نهم دی را در درجه اول حمایت از نظام  با تکیه بر اعتقاد به اهل بیت و در عین حال ابراز انزجار از سران فتنه و محکومیت آنها می داند. در این تصویر، آقای رفسنجانی همچنان نقش پررنگی دارد، و برای سران فتنه بعد از حصر، محاکمه پیش بینی شده است. در این تصویر نیز جبهه پایداری و آیت الله مصباح یزدی به عنوان بانی و برانگیزاننده حماسه 9 دی معرفی می شوند.

4- تصویر جریان عدالتخواه بهاری: 

متاسفانه این تصویر به دلیل فقدان رسانه های فراگیر و گسترده چندان مجال بروز نیافته است؛ اما در حرف دل کسانی است که در بطن حوادث بوده و در عین حال محسور روایت های رسمی و نیمه رسمی نبوده اند. در این روایت، انگیزه اصلی از حرکت نهم دی، ارادت مردم به اهل بیت (س) و دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی و رهبر انقلاب است نه دفاع از هر آنچه در نظام می گذرد و نه دفاع از جریان اصولگرایی. در سال 88، بدنه جنبش سبز به گونه ای بود که بعد از دستیابی به مطالبات سیاسی خود، به سراغ هنجارشکنی در امور مذهبی و مقدسات می رفت. بنابرییاین هم متوجه شدند که در صورت ضربه خوردن نظام، دستگاه اهل بیت (س) و مقدسات نیز مخدوش خواهند شد. از سوی دیگر، غیریت اصلی نهم دیماه، سران فتنه بدون کم و کسر بود. شعارها، پلاکاردها همگی بر علیه آقایان هاشمی رفسنجانی، خاتمی، موسوی و کروبی و بعد آمریکا و انگلیس و اسراییل و شبکه های فارسی زبان خارج از کشور بود. 

اما درد اصلی این جریان آن بود که چرا بعد از نهم دیماه 88، گردانندگان فتنه 88 محاکمه و مجازات کشیده نشدند؟ چرا عوامل فتنه از ساحت سیستم تصفیه نگشتند؟ اگر تا آن روز گفته می شد که دستگیری موسوی و کروبی موجب شورش و خشونت حامیان آنها می شود، بعد از نهم دی که فضا برگشته بود چرا این کار صورت نگرفت؟ چرا پس از یکسال موسوی و کروبی به جای محاکمه، بدون محاکمه محصور شدند که اکنون سخن از رفع حصر آنها باشد؟ چرا به جای تصفیه قانونی عوامل پیدا و پنهان فتنه، برخورد با احمدی نژاد در دستور کار قرار گرفت و شرایط به گونه ای پیش رفت که اکنون می بینیم؟