دولت بهار: دولت بهار:‌ پس از افت و خیزهای فراوان در ادامه رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی، امروز وکیل مدافع وی از ادامه روند رفع نواقص پرونده خبر داد.

 


«سید محمود علیزاده طباطبایی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بازپرس پرونده همچنان مشغول مطالعه و رفع نقص پرونده مهدی هاشمی است و هر بار که مراجعه کرده ایم گفته اند اگر نیاز باشد احضارتان می کنیم.
به گزارش دولت بهار در ادامه این گفتگو که توسط ایرنا صورت گرفت، با بررسی اجمالی روند بازگشت مهدی هاشمی به ایران که قریب به 15ماه از آن می گذرد، حرکت سینوسی ارگان های ذی ربط به عینه مشهود است. 
 وکیل مدافع مهدی هاشمی پس از ورود مهدی هاشمی به ایران در مورد این بازگشت با بیان این‌که به قرار بازداشت اعتراض می‌کنیم، از قول اکبر هاشمی رفسنجانی گفته بود: «آن چیزی که آقای هاشمی به من گفتند، این بود که هم رئیس قوه قضائیه و هم دادستانی نظرشان این است که مهدی به کشور برنگردد! و حتی تا هفته گذشته آقای هاشمی به دلیل تأکید دستگاه قضایی از آمدن مهدی ممانعت می‌کرد، ولی هفته گذشته گفته که هم درس او تمام شده است و هم خانواده او اینجا هستند و هم این‌که خود مهدی اصرار دارد بیاید، لذا مشکلی ندارد و اگر اتهامی هم متوجه او است، طبق قانون رسیدگی شود!»
در همان ایام فائزه هاشمی به جرم فعالیت علیه نظام به 6 ماه زندان و سعید تاجیک به جرم توهین به فائزه هاشمی به 8 ماه زندان و 50 ضربه شلاق محکوم شد!
در ادامه و پس از گذشت یک سال، سخنگوی قوه قضاییه 21 مهر ماه امسال از مطالعه کامل پرونده مهدی هاشمی توسط بازپرس خبر داده بود.
اما امروز وکیل مدافع مهدی هاشمی در ادامه سخنان خود گفت: بیش از هفت ماه از ارجاع این پرونده به دادسرا می گذرد اما هنوز اتفاق جدیدی نیفتاده است!
بر اساس این گزارش، قرار بود دادگاه رسیدگی به اتهامات مهدی هاشمی 15 اردیبهشت ماه امسال در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار شود که پس از تقاضای استمهال وی، قاضی پرونده را به دلیل وجود برخی نقایص شکلی در کیفرخواست به دادسرا ارجاع کرد.
پس از گذشت دو ماه از ارجاع پرونده مهدی هاشمی به دادسرا، قاضی سراج در حاشیه جشن حمایت از زندانیان در جمع خبرنگاران اعلام کرد این پرونده ایرادهای سنگینی دارد و همین مساله زمان رسیدگی را طولانی می کند.
28 مرداد ماه امسال قاضی محمد منصوری بازپرس پیشین شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه عهده دار انجام تحقیقات درباره پرونده مهدی هاشمی و رفع نواقص سنگین این پرونده شد.
با تعیین بازپرس، رفع نواقص این پرونده به طور رسمی آغاز شد و بنابر اعلام حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه و دادستان کل کشور، مهدی هاشمی 21 مهر ماه به منظور ارایه پاره ای توضیحات در دادسرا حضور یافت.
اژه ای یادآور شد: دادسرا در حال رفع نواقص است و بازپرس، پرونده را به طور کامل مطالعه کرده و در 21 مهر ماه نیز یک جلسه تحقیق از آقای هاشمی به عمل آمده است.
حدود یک ماه پس از این اظهارات یعنی 20 آبان ماه سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هفتگی خود از دادسرا خواست نسبت به رفع نواقص پرونده مهدی هاشمی سرعت عمل بیشتری به خرج دهد.
محسنی اژه ای گفت :دستگاه قضایی همچنان در تلاش برای رسیدگی هر چه زودتر به این پرونده است.
سخنگوی قوه قضاییه افزود:مردم توقع دارند برخی از پرونده های قضایی به سرعت رسیدگی شوند که توقع به جایی است و اگر از من هم بپرسند می گویم روند رسیدگی به این پرونده قدری طولانی شده است که امیدواریم دادسرا هر چه زودتر نواقص آن را برطرف کند.
اکنون نزدیک به هشت ماه از ارجاع پرونده مهدی هاشمی برای رفع نواقص کیفرخواست به دادسرا می گذرد و به گفته علیزاده طباطبایی هنوز مطالعه این پرونده تمام نشده است!