مردم حرف می‌زنند ما می‌فهمیم، ما حرف می‌زنیم مردم می‌فهمند

ملت ما در طول تاریخ بارها و بارها عظمت و ظرفیت خودش را نشان داده است، همان طور که در انقلاب و دفاع مقدس نشان داد. اما آنقدر از داخل و بیرون تهدید کردند و گفتند نمی‌شود و اعتماد مردم و مسئولین را تضعیف کردند و ناچیز انگاشتند که بین مدیریت اجرایی کشور با متن مردم فاصله افتاد. به همین دلیل بود که می‌گفتند غوغا و آشوب می‌شود، پمپ بنزین‌ها هوا می‌رود و شهرها به هم می‌ریزد. می‌گفتیم آخر برای چه؟ چرا این حرف را می‌زنی و چرا قضاوت شما نسبت به ملت این طور است؟ استدلال و شاهدی وجود نداشت. اجرای این طرح نشان داد که ملت ما ظرفیت کارهای بسیار بزرگتر از طرح هدفمندی یارانه‌ها را دارد. ایران با این همه شایستگی، توانایی و ظرفیت باید در صدر کشورهای پیشرفته دنیا باشد.

ملت ما در طول تاریخ بارها و بارها عظمت و ظرفیت خودش را نشان داده است، همان طور که در انقلاب و دفاع مقدس نشان داد. اما آنقدر از داخل و بیرون تهدید کردند و گفتند نمی‌شود و اعتماد مردم و مسئولین را تضعیف کردند و ناچیز انگاشتند که بین مدیریت اجرایی کشور با متن مردم فاصله افتاد. به همین دلیل بود که می‌گفتند غوغا و آشوب می‌شود، پمپ بنزین‌ها هوا می‌رود و شهرها به هم می‌ریزد. می‌گفتیم آخر برای چه؟ چرا این حرف را می‌زنی و چرا قضاوت شما نسبت به ملت این طور است؟ استدلال و شاهدی وجود نداشت. اجرای این طرح نشان داد که ملت ما ظرفیت کارهای بسیار بزرگتر از طرح هدفمندی یارانه‌ها را دارد. ایران با این همه شایستگی، توانایی و ظرفیت باید در صدر کشورهای پیشرفته دنیا باشد.


دولت بهار/ قانون هدفمندی یارانه ها بالاخره پس از عبور از موانع و تنگناهای مخالفان سیاسی دکتر احمدی نژاد، آذر ماه سال 90 اجرایی شد. تا کنون از جانب گردانندگان دولت یازدهم سخنان متناقضی درباره سرنوشت اجرای این قانون در ماه آینده به گوش رسیده است. اما آنچه قطعی به نظر می رسد، به احتمال زیاد پرداخت کوپن به مردم جایگزین پرداخت نقدی یارانه ها خواهد شد. منتخبی از سخنان دکتر احمدی نژاد در سال گرد اول و دوم اجرای این قانون در ادامه آمده است:

دومین سالروز اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها

چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۱
•در دولت نهم قصد داشتیم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کنیم و در همین راستا جلسات متعددی با مسئولین، صاحب‌نظران و کارشناسان برگزار کردیم. سال ۱۳۸۷ به دنبال عملیاتی کردن این طرح بودیم اما برخی معتقد بودند که چون سال آینده انتخابات برگزار خواهد شد ممکن است به واسطه اجرای این طرح دولت زمین بخورد که البته در پاسخ آنها تصریح کردیم که اشکالی ندارد که یک دولت بخاطر برطرف کردن یک مشکل اساسی در کشور رفتنی شود.
•البته اگر در هر مسأله‌ای اصراری وجود داشته باشد که حتماً ایرادی گرفته شود بی‌تردید می‌توان ایراد‌هایی به آن چسباند. تمام کسانی که از اول، مخالف اجرای هدفمندی یارانه‌ها بوده و به دولت فشار می‌آوردند ابتدا از تورم ۵۷۰ درصدی و در نهایت ۱۷۰ درصد خبر می‌دادند در حالی که همه دیدند که اینگونه نبوده و نباید آمار کشور را مخدوش کرد.
•دشمن خیال می‌کند با اعمال تحریم و فشار می‌تواند به ملت ایران آسیب برساند اما معتقدم می‌توانیم از توطئه‌های آنها عبور کنیم آنان می‌خواهند ما را به تسلیم وادار کنند اما ما اهل تسلیم نیستیم چرا که تسلیم برای آنانی است که خودشان را نشناخته و بر توانمندی‌های خود باور ندارند.

مردم حرف می‌زنند ما می‌فهمیم، ما حرف می‌زنیم مردم می‌فهمند
•می‌توانیم به سرعت از تحریم‌ها عبور و تبعات آن را در اقتصاد خود حذف کنیم و در بالای تحریم‌ها قرار بگیریم و کاری کنیم که اقدامات دشمن به نفع ما تمام شود و این نیازمند تصمیم‌گیری‌های بزرگ و جسارت است.
•عده‌ای پیش از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها به ما توصیه می‌کردند که اجرای این طرح موجب ریزش آراء می‌شود در حالی که تصمیمات ملت ایران هرگز به این قبیل کارها بستگی ندارد چرا که این ملت، ملتی بزرگ و تاریخ ساز است و ما مسئولان به عنوان خادمان و نوکران مردم قطره‌ای در برابر اقیانوس آنها هستیم و این ملت با بزرگواری افتخار خدمت را به ما داده‌اند.
•هیچ دلیل شرعی و عقلی وجود ندارد که از ۷۵ میلیون جمعیت کشور، حتی یک نفر از دریافت یارانه محروم باشد. بیت‌المال باید به طور مساوی بین همه اقشار مختلف جامعه تقسیم شود.۶۰-۵۰ سال یارانه‌ها ناعادلانه و معیوب توزیع شده و اجازه دهیم تا یارانه‌ها چند سالی هم به طور مساوی توزیع شود.
•براساس آمارهای موجود وضع اقشار پایین جامعه پس از اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها بهتر شده است. باید اجازه دهیم این روند ادامه پیدا کند و هیچ اشکالی ندارد این طبقه جامعه نیز در وضعیت مطلوبی از رفاه و امکانات زندگی کنند. یارانه‌ها پول مردم است که باید در اختیار خودشان قرار گیرد و مردم خودشان نوع هزینه آن را مدیریت کنند.
•تنها راه دور زدن فشارهای دشمن این است که هدفمندی را کامل اجرا کرده و پول مردم را در اختیار خودشان قرار دهیم.
•اقتصاد کشور را نمی‌توان از چند جهت مدیریت کرد. اقتصاد را باید با فکر، اندیشه و برنامه‌ریزی دقیق اداره کرد و نمی‌شود موضوعات اقتصادی را از چند جای متفاوت اداره کرد.
•نباید از اجرای اقدامات بزرگ ترسی داشته باشیم باید در دل مشکلات برویم چرا که ملت ایران نشان داده که ظرفیت و توان انجام این اقدامات را دارد و اینگونه اقدامات را از مسئولین طلب می‌کند و مطمئنا با آن همراهی خواهند کرد.
•در اجرای هدفمندی یارانه‌ها اراده مشترک خوبی در کشور شکل گرفت و همه زیر یک پرچم قرار گرفتند امروز هم راه همین است و باید زیر یک پرچم قرار گرفته و با برنامه واحد و منسجمی کشور را اداره کنیم. در چنین صورتی در آینده‌ای نزدیک خواهیم دید که دشمنان با توجه به بی‌تاثیر شدن فشارها و تحریم‌ها خود، از ملت ایران عذرخواهی خواهند کرد لازمه آن شکل‌گیری اراده و برنامه واحدی با مدیریت واحد در حوزه اقتصاد کشور است.

اولین سالروز اجرای قانون هدفمندی یارانه ها همایش طرح تحول اقتصادی
سه‌شنبه ۲۹ آذر۱۳۹۰
•خدای بزرگ را سپاسگزارم که به بهانۀ اولین سالگرد آغاز هدفمندی یارانه‌ها توفیق زیارت شما همکاران عزیز و خادمان را عنایت فرمود.
•آثار را با ارقام و آمار تا آن مقداری که وقت دوستان اجازه می‌داد بیان کردند. البته من فکر می‌‌کنم آثار و تبعات بیشتر از اینهاست. معلوم شد که تقریباً همه ایرادهایی که از قبل می‌گرفتند پایه درستی نداشت. معنایش این نیست که در اجرای این قانون و برنامۀ بسیار گستردۀ تحولی هیچ ضعف و اشکالی وجود نداشت. بعضی جاها ضعف‌ها و اشکالاتی بود، اما مقایسه کنید با سال 1387که قرار بود اجرا شود، من یادم هست که می‌گفتند سال بعد انتخابات است و این به دولت ضربه می‌زند.گفتیم حالا می‌ارزد که دو تا دولت هم بروند ولی این اجرا شود. بعد دوستانی آمدند گفتند که این طرح خیلی خطرناکی است، کل سیستم زیرسؤال می‌رود و نظم حاکم بر کشور به هم خواهد خورد. اصلاً کل جمهوری اسلامی را باید ببوسیم و کنار بگذاریم. عجب! پس خطرناک است باید طور دیگری نگاهش کرد. فکر می‌کردند تمام تولید، ارتباطات اجتماعی، بازار، صادرات و واردات، نظام بانکی و نظام اقتصادی همه به هم خواهد خورد و هیچ کسی هم نمی‌تواند آن را جمع و جور کند. واقعاً بعضی‌ها این طوری تصور می‌کردند.
•آنهایی که ۱۵۰ درصد تورم را مطرح می‌کردند بر اساس مدلی که داشتند تحلیل و پیش‌بینی می‌کردند. معلوم شد که ما هم در دروس دانشگاهی و هم در مدل‌های تحلیل و طراحی اقتصاد باید تجدید نظر کنیم. این دستاورد بزرگی است.
•اکنون بیش از ۱۰۰ کشور در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی خود از ما نظر مشورتی می‌‌خواهند و حتی بعضی‌ها خواسته‌اند که این طرح را در کشورشان اجرا کنیم. این در حالی است که تا دو سه سال پیش مصرف‌کنندۀ صرف تئوری‌ها و تولیدات و تجربیات دیگر بودیم و الان به یک مرجع تبدیل شده‌ایم و هر روز که بگذرد بیشتر خود را نشان خواهد داد.
•ملت ما در طول تاریخ بارها و بارها عظمت و ظرفیت خودش را نشان داده است، همان طور که در انقلاب و دفاع مقدس نشان داد. اما آنقدر از داخل و بیرون تهدید کردند و گفتند نمی‌شود و اعتماد مردم و مسئولین را تضعیف کردند و ناچیز انگاشتند که بین مدیریت اجرایی کشور با متن مردم فاصله افتاد. به همین دلیل بود که می‌گفتند غوغا و آشوب می‌شود، پمپ بنزین‌ها هوا می‌رود و شهرها به هم می‌ریزد. می‌گفتیم آخر برای چه؟ چرا این حرف را می‌زنی و چرا قضاوت شما نسبت به ملت این طور است؟ استدلال و شاهدی وجود نداشت. اجرای این طرح نشان داد که ملت ما ظرفیت کارهای بسیار بزرگتر از طرح هدفمندی یارانه‌ها را دارد. ایران با این همه شایستگی، توانایی و ظرفیت باید در صدر کشورهای پیشرفته دنیا باشد.
•شما همین منحنی بنزین و گازوئیل را از سال ۱۳۸۰ رسم کنید، ببینید چقدر می‌شود؟ یعنی امسال باید پانزده شانزده میلیارد لیتر وارد می‌کردیم. دیگر چیزی برای بودجه باقی نمی‌ماند. بقیه چیزها را هم باید وارد می‌کردیم. اتفاق بزرگی افتاد، کاهش فاصله طبقاتی را دست کم نگیرید. خود این یک انقلاب است.
•دستاورد دیگر، نوع نگاه به اقتصاد و مدیریت اقتصادی در سطح خرد است. نگرش مدیریت بنگاه‌ها و تک تک مردم به پول، ثروت، درآمد، مصرف و انرژی تغییر کرد.
•اینجا آقای خلیلیان و بعضی دوستان چند مثال زدند. مرغداری‌ای که ۳۰ سال مرغ تولید می‌کرد و به ازای هر کیلو مرغ بین هفت دهم تا یک لیتر انرژی مصرف می‌کرد، حالا با اضافه کردن یک طبقه یک باره ظرفیت تولید مرغش را دو برابر کرده است؛ با سرمایه‌گذاری یک ششم، یک هفتم و با مصرف انرژی نصف. اگر صرفه‌جویی در مصرف انرژی در زندگی مردم نهادینه شود اتفاقات بزرگی خواهد افتاد. بگذارید مثال دیگری بزنم. همین آلودگی هوای تهران ناشی از چیست؟ می‌اندازیم گردن حمل و نقل، بله آن هم مؤثر است. روزانه چند لیتر بنزین و گازوئیل در تهران مصرف می‌شود؟ حدود ۱۴ میلیون لیتر. اما مصرف سوخت مشعل‌های حرارتی برای ایجاد گرما ۴۵ میلیون لیتر در روز است و وقتی هوا سرد می‌شود میزان آن به بیش از سه برابر می‌رسد. در حالی که اگر این مشعل‌ها را عوض کنیم و درست تنظیم کنیم هم در مصرف صرفه‌جویی می‌شود و هم میزان آلودگی کاهش می‌یابد
•یکی از کارهای خوبی که اتفاق افتاد و باید ادامه پیدا کند همزبانی مدیران اقتصاد با هم است. ادبیات‌ها یکی شد. مردم حرف می‌زنند ما می‌فهمیم، ما حرف می‌زنیم مردم می‌فهمند. این در مدیریت کشور نکته کلیدی است.
•اصناف، اهالی تولید، صنعتگران و کشاورزان عالی همراهی کردند. دیدیم که اهالی تولید خودشان قیمت‌ها را کنترل و مدیریت کردند. یکی از مدیران صنایع بزرگ به من می‌گفت ما حاشیۀ سودمان بالاست، خودمان مدیریت کردیم و اجازه نمی‌دهیم مردم آسیب ببینند.
•نکته پایانی، تشکر ویژه از مولایمان امام عصر ع است. من خواهش می‌کنم همۀ شما و همۀ ملت به این نکته توجه کنید که انسان منهای آسمان صفر یا کمتر از صفر است، معنا ندارد. اگر کسی ادعا کرد که من همۀ کارها را درست می‌کنم یا نمی‌فهمد یا دروغگوست. اصلاً انسان منهای خدا معنا ندارد. حالا انسان با خدا یعنی چه؟ یعنی اینکه خدا را باور داشته باشد؟ بله خدا هست. اما توحید یک وقت توحید نظری است و یک وقت توحید عملی و در زندگی است. لامؤثر فی الوجود الا الله، جز خدا در عالم هستی صاحب اثر نیست.
•من گفته‌ام و تکرار می‌کنم، یک آقای عزیزی از علما به من گفت چطور شد این طرح اینقدر خوب اجرا شد، درست مقابل همه پیش‌بینی‌ها و اظهارنظرها. من گفتم حاج آقا سه تا علت داشت؛ علت اولش این بود که گروهی که می‌‌خواست کار را انجام دهد وقت گذاشت. حتی تا کوچکترین مسائل در حد قیمت یک کپسول گاز در یک روستا ریز شد. خط سیرش را ترسیم کرد و کنترل کرد. از کار نترسید و به دل کار رفت. دوم، اعتماد بین دولت و مردم. عامل سوم که خودش مسبب دو عامل اول هم بود و اصل کار بود این بود که این کار را امام زمان عج انجام داد.

مردم حرف می‌زنند ما می‌فهمیم، ما حرف می‌زنیم مردم می‌فهمند