سعید حجاریان به چه می اندیشد؟

دولت بهار: آنچه در ذهن حجاریان می گذرد برای درک راهبردهای جریان حاکم بر دولت نیز راهگشاست - به توهین های او علیه دولت نهم و دکتر احمدی نژاد کاری ندارم چون آن بخش از سخنان توهین آمیز وی را بیشتر شبیه فحاشی های کاکارستم علیه داش آکل می بینم که در غیاب پهلوان ، بی هنرانه زبان گشاده میکرد.

 


 

  تز خطرناک انگلیسی

  مرتضوی؛ فرزند دلیر دارالعباده

  اعزام فضانورد ایرانی به زیر مدار تا ۵ سال آینده

  شریعتمداری: نمایندگان؛ چرا استعفا؟

  از راکت‌های حزب‌الله تا موشک‌های سپاه

  بیانیه امام جمعه خرمشهر دریاره استعفا

  متن کامل فرمان ۸ ماده ‏ای امام خمینی

  آقاجری: اصلاحطلبان نمیخواستند جنبش دانشجویی حرکت کند

  نظامی رژیم صهیونیستی در مرز لبنان کشته شد/ارتش صهیونیستی به حال آماده باش در آمد

  کیهان: ظریف به جای آمریکا به منتقدان داخلی اعتراض کرد

  دیدار لاریجانی با مراجع

  جمهوری اسلامی: تحریم اخیر آمریکا بی‌هیچ شبهه‌ای، خلاف تواتفقنامه ژنو است

  کاریکاتور/ عمه قدرتمند"کیم"!

  واکنش جان کری به اعدام شوهر عمه

  نتیجه شکایت احمدی‌نژاد از مکاتبات مجلس

  اقدام تحسن برانگیز قهرمان جهان + تصاویر

  جوان ترین وزرای دنیا + تصاویر

  عکس/ وقتی "کری" در فرودگاه رو پایی می زند

  درآمد 1600 میلیاردی دولت از جرایم رانندگی

  واکنش کی روش به توهین به مسی

  ماجرای واکنش هاشمی به غیبت روحانی در مجمع از زبان محمد هاشمی

 

 

 

                                                   http://dolatebahar.com/skins/default/images/print.jpghttp://dolatebahar.com/skins/default/images/pdf.jpghttp://dolatebahar.com/skins/default/images/word.jpghttp://dolatebahar.com/skins/default/images/email.jpg- اندازه متن: + -        کد خبر: 3441    دوشنبه، 25 آذر 1392 - 02:28

 

 

هفت نکته راهبردی در مصاحبه دیروز سعید حجاریان با ایسنا

سعید حجاریان به چه می اندیشد؟

 

سعید حجاریان به چه می اندیشد؟دولت بهار: آنچه در ذهن حجاریان می گذرد برای درک راهبردهای جریان حاکم بر دولت نیز راهگشاست - به توهین های او علیه دولت نهم و دکتر احمدی نژاد کاری ندارم چون آن بخش از سخنان توهین آمیز وی را بیشتر شبیه فحاشی های کاکارستم علیه داش آکل می بینم که در غیاب پهلوان ، بی هنرانه زبان گشاده میکرد.

  

دکتر عبدالرضا داوری در فیسبوک نوشت: مصاحبه سعید حجاریان با ایسنا بسیار مهم بود و لایه های ذهنی او را تا حد زیادی روشن می کند . اینکه سعید حجاریان به چه می اندیشد از این زاویه مهم است که حجاریان را به عنوان مبدع گفتمان مشروطه خواهی می شناسیم و روحانی را محصول پروژه مشروطه خواهی . بنابراین درک آنچه در ذهن حجاریان می گذرد برای درک راهبردهای جریان حاکم بر دولت نیز راهگشاست - به توهین های او علیه دولت نهم و دکتر احمدی نژاد کاری ندارم چون آن بخش از سخنان توهین آمیز وی را بیشتر شبیه فحاشی های کاکارستم علیه داش آکل می بینم که در غیاب پهلوان ، بی هنرانه زبان گشاده میکرد.

نکته اول:
پایان چرخش گفتمانی در حوزه دولت جمهوری اسلامی ایران

سعید حجاریان:مردم باید توجه کنند که آیا دولت یازدهم آلترناتیوی دارد؟ ممکن است عده‌ای بگویند که این دولت هم باید کنار برود...به نظر من در حال حاضر بدیلی برای دولت روحانی وجود ندارد. باید شخصیت‌هایی که در بین مردم اعتبار دارند، مثل هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی، ناطق نوری و همچنین روزنامه‌نگاران و روشنفکران برای مردم توضیح دهند که در حال حاضر بدیل دیگری وجود ندارد.

توضیح:«اینکه سعید حجاریان معتقد است که دولت حسن روحانی آلترناتیو(بدیل) ندارد بدان معناست که او چرخش گفتمانی در حوزه دولت جمهوری اسلامی ایران را نفی می کند . اعتقادی شبیه نظریه پایان تاریخ فوکویاما که لیبرال دمکراسی را پایان تاریخ اعلام کرد(هرچند بعدا از آن عدول کرد) . یک روی دیگر این «پایان گرایی» سعید حجاریان حاوی این پیام است که اگر دولت روحانی موفق نشود، جمهوری اسلامی در عرصه دولتداری به بن بست خواهد رسید

نکته دوم:
سیاست خارجی کلید حل مشکلات داخلی

سعید حجاریان:ریل‌گذاری و سمت‌گیری دولت یازدهم صحیح است، اما مشکلات - به دلیل گستردگی - به آهستگی حل می‌شوند … در حال حاضر مشکلات وجود دارد اما سمت‌گیری دولت صحیح است. …مردم هم باید این را بدانند و به سمت‌گیری دولت توجه کنند ... روحانی به دنبال این است که با باز کردن گره سیاست خارجی، سرمایه خارجی را به ایران وارد کند.

نکته سوم:
یکسان انگاری اصلاح طلبان با اعتدال گرایان

سعید حجاریان: در حال حاضر اصلاح‌طلبان در کابینه دولت یازدهم حضور دارند و پایگاه اجتماعی دولت هم اصلاح‌طلبان هستند؛ بنابراین لازم نیست بین اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان تفکیکی قائل شویم.

نکته چهارم:
تقویت جامعه مدنی مساوی است با التهاب در فضای جامعه

سعید حجاریان:دولت در حال حاضر در حوزه اقتصادی و سیاست خارجی بیشتر اقدام کرده و در حوزه تقویت جامعه مدنی کمتر فعال
بوده است…اظهارنظرهای کمتر دولت و رییس‌جمهور در این حوزه‌ها به این خاطر بوده که دولت نمی‌خواهد فضا «ملتهب» شود…دولت نمی‌خواهد شرایط کشور را «به هم بزند» و «حساسیت» ایجاد کند

نکته پنجم :
ضرورت فعال سازی جامعه مدنی سرمایه سالار توسط دولت

سعید حجاریان: جامعه مدنی در زمان ریاست‌جمهوری خاتمی در حال شکل‌گیری بود. انجمن‌های مختلف، احزاب، مطبوعات و تولیدکنندگان خصوصی در حال شکل‌گیری بودند. به نظر من سرمایه‌گذار و تولیدکننده خصوصی نیز بخشی از جامعه مدنی است … اکنون جامعه مدنی در حال جوانه زدن است....مشارکت سیاسی در حد رای دادن یا تجمع در فرودگاه برای استقبال از مسئولان کشور، کافی نیست. جامعه مدنی باید سازماندهی شود و دولت باید شرایط سازماندهی جامعه مدنی را فراهم کند و موانع را از میان بردارد…تقویت بخش خصوصی موجب تقویت جامعه مدنی می‌شود ...اکنون طیف بورژوازی ما هیچ حزبی در اختیار ندارد. بورژوازی بهتر است همانند سایر طبقات جامعه به سمت تشکیل احزاب پیش برود

نکته ششم:
ایجاد درگیری و ترور در جامعه در صورت مشوش شدن اوضاع اقتصادی کشور

سعید حجاریان: هشت سال گذشته مردم را پخته کرد … «درگیری و ترور» در جامعه بوجود نمی آید، مگر اینکه اوضاع اقتصادی کشور «مشوش» شود.

نکته هفتم:
توصیه حجاریان برای «فشار از پایین»: ایجاد دوقطبی مردم-ضد مردم با ابزار افشاگری

سعید حجاریان:دولت باید ببیند که مردم در حال حاضر و در آینده چه می‌خواهند. دولت باید پیگیر «مطالبات مردم» باشد و به بحث‌های «خلاف مطالبات مردم» توجه نکند… طرح برخی موضوعات در مجلس برخلاف روند حرکت دولت است … اگر نمایندگان بر خلاف خواسته مردم حرف بزنند و عمل کنند و بعد آن وقت ببینند آیا مردم حوزه‌های انتخابیه‌شان آنها را به شهرشان «راه می‌دهند»؟ اگر این کار را بکنند مردم آنها را حتی به شهرهایشان «راه نمی‌دهند». من معتقدم حتی اگر قرار باشد قانون اساسی «عوض» شود، باید شرایطی فراهم شود تا مانند بسیاری از کشورها، دولت بتواند مجلس را «منحل» کرده و انتخابات «زودهنگام» برگزار کند تا مردم مجدداً رای دهند و سیستمی «هماهنگ» پدید آورند. البته چنین چیزی در این کشور عملاً امکان‌پذیر نیست؛ چراکه «آقای جنتی» خود را هم بالای سر دولت و انتخابات آن می‌داند و هم بالای سر مجلس… دولت با «افشاگری» می‌تواند پیگیر مطالبات مردم باشد … به طور مثال در قضیه سازمان تأمین اجتماعی باید مشخص شود که چه «نمایندگانی» پول گرفته‌اند؛ البته این «شفاف‌سازی» باید با «تدبیر» انجام شود… تا زمان انتخابات آتی مجلس زمان زیادی باقی است اما من معتقدم باید مجلس دهم شبیه مجلس پنجم شود یعنی اقلیت قوی و تأثیرگذار از اصلاح‌طلبان وارد مجلس شوند و با توجه به شرایط موجود، چنین چیزی قابل قبول و راضی‌کننده خواهد بود. … هم‌اکنون در شورای شهر هم نیروهای اصلاح‌طلب خوبی حضور دارند که «حاکمیت» بر روی آنها «حساسیت» نداشت. آنها اصلاح‌طلبان جوانی بودند که مورد حمایت شخصیت‌های «محبوب» اصلاح‌طلب هم قرار گرفتند. در انتخابات مجلس هم می‌توان بر «نیروهای جوان اصلاح‌طلب» سرمایه‌گذاری کرد و با «حمایت» رهبران جریان اصلاح‌طلب آنها را به مجلس بعدی «فرستاد».
http://dolatebahar.com/view/3441/%D8%B3%D8%B9%DB%8C%D8%AF-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%DA%86%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%B4%D8%AF%D8%9F