به گزارش مرصاد به نقل از مهر، آیت الله العظمی حسین نوری همدانی ظهر یکشنبه در دیدار معاون و کارشناسان پژوهش حوزه علمیه اظهار داشت: در زمان حاضر با موضوعات متفاوتی مواجه هستیم و در حوزه‌های علمیه همچون گذشته افراد برجسته با تبحر و متخصص تربیت نمی‌شوند و بزرگانی که از دنیا می‌روند جایگزینی برای آنها وجود ندارد و باید علت این امر را جستجو کنیم.

وی بیان داشت: امروز ۸۰ درصد طلبه‌ها اهل قلم نیستند، ما باید وسعت علم خود را زیاد کرده و قلم بر دست گرفته و در ادبیات فارسی غنی باشیم.

استاد برجسته حوزه با بیان این که اسلام پاسخگوی نیازهای انسان در همه زمان است، عنوان کرد: علمای اسلام در طول دوره‌های مختلف گام هایی را برای پاسخگویی به نیازهای مردم برداشته اند و در حال حاضر، نیاز به این عمل شدت بیشتری دارد و کار پژوهش از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با بیان این که هرکس برای کاری آفریده شده است، اظهار کرد: در حوزه همچون گذشته دقت و تلاش وجود ندارد؛ در حوزه باید مراقب همه افراد باشیم و پس از شناسایی هر فردی استعدادها را بسنجیم و آنها را طبقه بندی کنیم.

آیت الله نوری همدانی ادامه داد: باید در حوزه نظم و انضباط حاکم باشد و نسبت به گذشته تولید بیشتری در حوزه داشت


لزوم ارائه پاسخ اسلامی به مشکلات در فضای مجازی

وی با اشاره به بیداری اسلامی که در دنیا به وجود آمده افزود: کشورهای اسلامی مشکلات سیاسی دارند اما اروپا و امریکا ۹۹ درصد مشکلاتشان مربوط به اقتصاد آنها است و ما باید در برابر دنیای سرمایه دار کاپیتالیستی راهکارهای اسلامی را در  فضای مجازی برای مشکلاتشان ارائه دهیم و دنیای امروز این عمل را از ما می‌خواهد.    

این مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: دشمن از مرکب استکبار بیرون نمی‌آید و روز به روز برای کوبیدن شیعه کار می‌کنند و همه هم و غمشان همین است و تکفیری‌ها تمام امکانات را برای کوبیدن ما به کار گرفته‌اند.

باید در اقتصاد و فرهنگ قوی شویم

وی ادامه داد: دشمنان امروز ایران هراسی در کشورهای اطراف، اسلام هراسی در کشورهای بیگانه و شیعه هراسی در میان اهل سنت ایجاد کرده‌اند، ما با دنیای استکبار و تکفیری‌ها و صهیونیست‌ها و دست نشاندگان آنها مواجه هستیم و باید همچون قدرت نظامی که داریم در اقتصاد و فرهنگ نیز قوی شویم و پاسخ آنها را بدهیم.

آیت الله نوری همدانی با بیان این که اسلام دینی پویا است، عنوان کرد: در دنیای امروز انرژی هسته‌ای، تروریسم و امنیت بسیار مطرح است و باید با همفکری، فقه جواهری را در این مسائل اعمال کنیم.

وی خطاب به مسئولان پژوهش تصریح کرد: کار شما بسیار مهم و باارزش و در عین حال مشکل است و شاید یکی از مهم ترین کار در حوزه، پژوهش باشد و تصدی این عمل همت بلند و شایستگی شما را نشان می‌دهد و این توفیق خداوند است.

وی ادامه داد: شما در عرصه بسیار مهمی قدم گذاشته‌اید و باید تلاش کنید که در فضای مجازی به سخنانی که علیه شیعیان گفته می‌شود پاسخ دهید.