ترکی الفیصل: مقامات ایرانی لبخند زنان به عربستان روی آورده اند

دولت بهار: در حالیکه افکار عمومی جهان خواستار قطع حمایت خارجی از شورشیان سوریهاست و در جبهه دو شقه شده مخالفان بشار اسد اختلاف و درگیری بروز کرده است، امریکا و انگلیس حامی یک گروه و عربستان سعودی حامی گروه دیگر است که از این نظر مواضع آنها با یکدیگر در تعارض قرار دارد.

 


به گزارش دولت بهار به نقل از رویترز، مخالفان رئیس جمهور سوریه در شرایط بسیار بدی قرار گرفته اند چرا که ایالات متحده آمریکا و انگلیس از کمک به آنها سرباز زده اند، این مطلبی است که یک شاهزاده پر نفوذ سعودی اظهار می دارد.
امریکا و انگلیس کمک خود به مناطق شمالی سوریه را بعد از انتشار این گزارش که جبهه ای جدید متشکل از 6 گروه شورشی تندرو، ساختمانی در تصرف ارتش آزاد سوریه در مرز ترکیه را اشغال کرده است متوقف ساختند.
رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی، شاهزاده ترکی الفیصل این تصمیم را مورد انتقاد قرار داده و می گوید آمریکا و انگلیس، ارتش آزاد سوریه را به حال خود رها کرده اند.
ترکی الفیصل می گوید: «وضعیتی که وجود دارد این است که یکطرف که رژیم سوریه کاملا مسلح است و با تانک و موشک و هرچه که بشود نام برد می جنگد، در حالی که طرف دیگر فریادش برای گرفتن اسلحه و مقابله با این ارتش بلند است. دلیل اینکه ارتش آزاد سوریه موقعیت خود را از دست داده، فقدان حمایت بین المللی از آن است.»
عربستان سعودی و قطر پشتیبانان اصلی ائتلاف مخالفان سوریه اند که به آنها سلاح، پول و اطلاعات نظامی می دهند.
کشورهای غربی از دادن سلاح های سنگین نظیر موشک های ضد تانک به شورشیان خودداری می کنند چرا که می ترسند این سلاح ها بدست کسانی که نمی خواهند بیفتد.
ترکی الفیصل می گوید: «از نظر من پایان موفقیت امیز این بحران تنها در صورتی است که به رژیم اسد پایان داده شود. بخاطر اسد است که این اتفاقات روی می دهد.»
فرماندهان جبهه جدید شورشیان در نظر دارند در روزهای آتی با مقامات امریکایی در ترکیه دیدار کنند. فعالیت جبهه جدید شورشیان تندرو اینک عملیات ارتش آزاد را نیز تحت الشعاع قرار داده است. هدف از مذاکرات آتی درخواست اسلحه و شناسائی این جبهه بعنوان مسئول هدایت عملیات شورشی در سوریه است.
در حالیکه شورشیان تحت حمایت عربستان سعودی در موقعیت ضعیفی قرار گرفته اند و حمایت های بین المللی از آنها کاهش گرفته است ترکی الفیصل خواستار آن است که ایران از سوریه کنار بکشد. وی می گوید: «مقامات ایران، لبخند بر لب، روی به عربستان آورده اند. بیایید امیدوار باشیم که آنها در این مورد جدی هستند. ما علاقمندیم ببینیم که ایران قبل از هر کاری از سوریه خارج شود.»