چرا روحانی مخالف رفع حصر موسوی و کروبی است؟

دولت بهار: حسن روحانی محصول مزرعه مشروطه خواهی است در حالیکه رفع حصر موسوی و کروبی به منزله احیاء پروژه جمهوری خواهی و به حاشیه رفتن مثلث رفسنجانی-خاتمی-روحانی است.

 


دکتر عبدالرضا داوری در فیسبوک نوشت:
دو هفته پیش در دفتر دوستی ، با یکی ازمقامات برجسته دولت یازدهم و از نزدیکان دکتر روحانی مواجه شدم. جلسه همزمان بود با تبلیغات وسیع رسانه ای در هزارمین روز حصر مهندس موسوی و مهدی کروبی و روز قبل از آن هم محمدباقر نوبخت،سخنگوی دولت اعلام کرده بود که دولت یازدهم برای رفع حصر آنان در تلاش است.به آن مقام دولتی گفتم که بنده معتقدم آقایان هاشمی رفسنجانی، سید محمدخاتمی و حسن روحانی علیرغم مواضع اعلامی شان که بر ضرورت رفع حصر از مهندس موسوی و مهدی کروبی تاکید میکنند، به هیچ عنوان با رفع حصر آنان موافق نیستند و برخلاف احمدی نژاد که محصور ماندن موسوی و کروبی را به نفع نظام نمی دانست و در این رابطه هم در دوران ریاست جمهوریش اقداماتی کرد، مثلث هاشمی رفسنجانی-خاتمی-روحانی نه تنها تلاشی برای رفع حصر موسوی و کروبی نخواهند کرد بلکه معتقدم حتی اگر رهبری هم بخواهند در موضوع رفع حصر ورود کنند این مثلث مانع خواهد شد:
اولا : از سال ۷۶ به این سو دوخط مشی جمهوری خواهی و مشروطه خواهی در میان اصلاح طلبان کاملا با هم درگیر بودند. پس از قضایای ۸۸ خط مشی جمهوری خواهی که راهبردش تغییر ساختار نظام از طریق نبرد خیابانی بود با هدایت موسوی و کروبی شکست خورد و به حاشیه رفت و در مقابل از سال ۸۹ خط مشی مشروطه خواهی (مدل اصلاحات انگلیسی بر پایه استراتژی حفظ ساختار-محدودسازی قدرت مرکزی و تاکتیک فشار از پایین چانه زنی در بالا) با محوریت هاشمی رفسنجانی-خاتمی در میان اصلاح طلبان غلبه یافت.
حسن روحانی محصول مزرعه مشروطه خواهی است در حالیکه رفع حصر موسوی و کروبی به منزله احیاء پروژه جمهوری خواهی و به حاشیه رفتن مثلث رفسنجانی-خاتمی-روحانی است.
ثانیا:رفتار موسوی و کروبی و اطرافیانشان پس از رفع حصر ، برای هاشمی رفسنجانی کاملا غیرقابل پیش بینی است و احتمال اینکه آن دو و اطرافیانشان -به دلیل مصائبی که متحمل شده و اتکا به پایگاه اجتماعی سبز که کاملا متعلق به خود می دانند و طبیعتا معتقدند این هاشمی رفسنجانی بوده که از نمد مقاومت آنان برای خود کلاهی دست و پا کرده- حاضر نشوند تحت مدیریت هاشمی رفسنجانی قرار بگیرند و در پی آن باشند که صحنه را خود صحنه گردانی کنند ، بسیار بالاست. لذا این نگرانی که با رفع حصر موسوی و کروبی ، کنترل صحنه از دست هاشمی رفسنجانی خارج می شود باعث شده تا مثلث هاشمی-خاتمی - روحانی با رفع حصر موسوی و کروبی مخالف باشند.
ثالثا: موسوی و کروبی «محصور مانده »، نان نقد در سفره هاشمی رفسنجانی هستند که با کارت آنها می تواند افکار عمومی را به نفع خود متاثر کند و پایگاه اجتماعی هوادار آنان را در سبد خود نگه دارد در حالیکه موسوی و کروبی «رهایی یافته » ، نان نسیه اند و محتمل است که هاشمی رفسنجانی را محافظه کار تلقی کنند و خط مشی رادیکال خود را پیش ببرند و پایگاه اجتماعی خود را از سبد هاشمی رفسنجانی خارج کنند. لذا هاشمی رفسنجانی نان نقد را رها نمی کند تا به نان نسیه بچسبد و رفع حصر موسوی و کروبی را پیگیری کند.
اینها را که گفتم ، آن مقام دولتی که زمانی هم از همکاران مهندس موسوی بود و علاقه اش به او را پنهان نمیکرد گفت : «این تحلیل شما با منطق هزینه-فایده سیاسی است اما «حق» چیست؟ آیا محصور ماندن موسوی و کروبی «حق» است؟»
به او گفتم :«اینکه «حق» چیست برای جریان عملگرا-مصلحت گرای شما خیلی اهمیتی ندارد. اگر «حق» اهمیت داشت نباید با احمدی نژاد چنین می کردید. مگر رفتاری که در صد روز اول دولت تان با احمدی نژاد کردید براساس «حق» بود . مگر احمدی نژاد نبود که از آراء روحانی صیانت کرد؟ مگر احمدی نژاد نبود که برخلاف رویه روسای جمهور قبلی شخصا برای تبریک به دفتر روحانی آمد؟ مگر رقیب انتخاباتی شما احمدی نژاد و تیمش بود؟ احمدی نژاد هیچوقت نگفت دولتهای قبل از من مملکت را به لجن کشیدند حداکثر میگفت که خدمات دولت نهم و دهم چندبرابر دولتهای قبل بوده است. پس چرا در گزارش ۱۰۰ روزه دولتش را لجن مال کردید؟ آیا جز محاسبه هزینه - فایده در رفتارهای سیاسی تان کار دیگری می کنید؟ فعلا تصمیم دارید تا اطلاع ثانوی ، بار ناکامی ها و ناکارآمدی ها و بی برنامگی های دولت یازدهم را بر دوش دولت دهم بیاندازید. حصر موسوی و کروبی هم از همین قماش است. اگر از نظرتان ناحق هم باشد چون هزینه رفع حصر موسوی و کروبی از فایده آن برایتان بیشتر است هیچگاه به رفع حصر آنان رضایت نخواهید داد و حتی در شورای امنیت ملی هم مصوبه میگذرانید و مانع خواهید شد که رهبری هم در این رابطه اقدامی کند.»
سخن که به اینجا رسید آن مقام دولتی دیگر بحث را دنبال نکرد و موضوع مذاکرات ژنو را به میان کشید!