چاوز پرچم شرافت و استقلال را در آمریکای لاتین به اهتزاز در آورد

دولت بهار: سفیر ونزوئلا در تهران گفت: تغییرات در ایران برای ما اهمیت زیادی دارد چرا که این تغییرات می‌تواند در روند مبارزه علیه امپریالیسم تاثیرگذار باشد.

 


دولت بهار/ آمن هوتپ زامبرانو، سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در ایران که صبح شنبه در سمینار "جغرافیای سیاسی و هم‌گرایی آمریکا لاتین و ایران" در مرکز مطالعات وزارت خارجه برگزار شد با اشاره به تغییر دولت جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: این تغییرات برای ما اهمیت بسیاری دارد زیرا در روند مبارزه علیه امپریالیسم تاثیرگذار است.

وی افزود: چاوز تلاش کرد تا بار دیگر به قاره ما استقلال بدهد زیرا ونزوئلا در سال‌های بسیار در مقابل امپریالیسم به زانو در آمده بود و تنها کوبا بود که در برابر استعمار مقاومت می‌کرد؛ اما چاوز تلاش کرد به ونزوئلا استقلال بدهد.

زامبرانو با تاکید بر این که آمریکای شمالی حدود 10 سال تلاش کرد آمریکایی لاتین را به زانو در بیاورد گفت: با این حال پرچم شرافت در آمریکای لاتین به اهتزاز در آمد و آمریکایی‌های که در سال‌های گذشته تمام تلاش خود را برای متحد نشدن کشورهای آمریکای لاتین انجام داده بودند، شکست خوردند.

وی با اشاره پیشنهاد تشکیل اتحادیه آلبا در دوم فوریه 2006 افزود: این پیشنهاد از سوی چاوز مطرح شد تا با تاسیس آلبا هم‌گرایی بین کشورهای آمریکایی لاتین ایجاد شود و امروز که 9 سال از این تاریخ می‌گذرد تمام رهبران آمریکای لاتین به هدف‌شان رسیده و جهان را از یک صدایی امپریالیسم آمریکا به جهانی چند قطبی و چند وجهی تبدیل کرده‌اند تا بگویند آمریکا باید به حقوق‌شان احترام بگذارد.

سفیر ونزوئلا در تهران گفت: آلبا در جهت هم‌گرایی کشورهای آمریکای لاتین و به منظور همکاری در تمام زمینه‌های اقتصادی و سیاسی تشکیل شده است هم‌چنین تمام موفقیت‌های بزرگی که از طریق آلبا صورت گرفته است مبتنی بر همکاری‌های فرهنگی- ارتباطی و مالی مثل بانک جنوب است.

زامبرانو با بیان این که آلبا توانسته است در میان کشورها منطقه وحدت ایجاد کند گفت: این اتحادیه توانسته است رهبریت امپریالیسم را کنار بگذارد تا منطقه لبریز از صلح و دور از مناقشه امپریالیسم داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به همکاری‌های ایران در اکو خاطرنشان کرد: ایران می‌تواند با کشورهای عضو آلبا چنین ارتباط و همکاری‌های ایجاد کند و همان طور که رییس جمهور جدید ونزوئلا گفته است آینده به ما تطلق دارد.

سفیر ونزوئلا در پایان با اشاره به درگذشت نلسون ماندلا گفت: چاوز همواره عنوان می‌کرد افرادی که در تمام عمر خود مبارزه می‌کنند فراموش نخواهند شد و ماندلا نیز از این قبیل افراد بود؛ بنابراین فراموش نخواهد شد.

چاوز پرچم شرافت و استقلال را در آمریکای لاتین به اهتزاز در آورد

منبع: ایسنا