دولت بهار: رئیس جمهور گفت: من که حرفی به دولت قبل نزدم فقط دو سه تا آمار داده ام که آن هم آمارهای مرکز آمار و رئیس خزانه است که هیچ کدام از آنها تغییر نکرده‌اند.

 


ه گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، حسن روحانی، رئیس جمهوری، صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی در واکنش به این پرسش دانشجویان که چرا گزارش 100 روزه ی دولت همراه با تخریب دولت بود، گفت: از ابتدا هم قرار بود پس از صد روز به مردم گزارش دهم که چه دولتی را تحویل گرفته‌ام.
وی افزود: من که به دولت قبل حرفی نزدم فقط 2، 3 آمار داده ام که آن هم برای رئیس جمهور دولت قبل نبود، بلکه این آمارها را از مرکز آمار ایران نقل کردم که هنوز عوض نشده است.
رئیس جمهور تصریح کرد: بخشی از آمارهای دولت در گزارشی 100 روزه از رئیس خزانه گرفته شد که رئیس خزانه هم هنوز تغییر نکرده است.
وی ضمن اشاره به این مطلب که رشد اقتصادی کشور منفی 5 درصد است، گفت: آمارها این است که دولت قبل بدهی های بزرگی را برای این دولت به جا گذاشته که بخشی از آن 74 هزار میلیارد تومان بدهی به سیستم بانک و پولی، 55 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به پیمانکاران بوده است؛ این تنها بخشی از آمارهای بدهی های دولت است هنوز مابقی بدهی های دولت را نگفتیم.
او ضمن اشاره به این مطلب که دولت باید امسال 7.2 میلیون تن گندم خریداری کند، گفت: می گویی چه کار کنیم. گندم نخریم. به مردم بگوییم نان نخورید.
وی گفت: من به عنوان امین مردم باید مشکلات این کشور را به مردم بگویم.
روحانی ادامه داد: همه ی اینهایی که تند حرف می زنند، قطعا نظرسنجی های مردم را از گزارش 100 روزه‌ی دولت دیده اند.
رئیس جمهور ضمن اشاره به اصلاح بودجه ی دولت گفت: ما بودجه ی کشور را اصلاح کردیم و به مجلس تحویل دادیم، اما؛ با گذشت سه ماه هنوز بودجه به ما برنگشته است.
رئیس قوه ی مجریه ی کشور تصریح کرد: برای نخستین بار می خواهیم طبق قانون بودجه را سر وقت به مجلس تحویل دهیم. اگر 15 آذر جمعه نبود، همان تاریخ بودجه را تقدیم مجلس می کردیم. امروز هم که بودجه را تقدیم مجلس نکردیم به این خاطر است که خود مجلسی ها گفته اند که در نخستین روز کاری مجلس؛ یعنی فردا صبح بودجه به مجلس آورده شود.
او همچنین در واکنش به هیجانات دانشجویان از بابت قانون مداری دولت نیز گفت: نکند اینکه ما بودجه را 15 آذر به مجلس تقدیم می کنیم هم تخریب دولت قبل است.

دولت به وعده خود در آزادی زندانیان سیاسی پایبند است
 رئیس جمهور گفت: ما برای آزادی زندانیان سیاسی به اجماع داخلی نیاز داریم و باید ظرفیت خود را برای تحمل یکدیگر بالا ببریم. حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در واکنش به شعارهای تند دانشجویان برای آزادی زندانیان سیاسی و آزادی رهبران جنبش سبز گفت: دولت به همه ی وعده هایی که به مردم داده، پایبند است، اما؛ برای دستیابی به اهداف خود نیاز به اجماع داخلی دارد.
وی افزود: ما به اجماع و همدلی نیاز داریم، برای اینکه باید افکارمان برای دستیابی به آرمان های بلند نزدیک کنیم.
وی خطاب به دانشجویان گفت: باید آستانه ی تحمل برای تحمل یکدیگر بالا ببریم؛ زیرا تنها در سایه ی آرامش و عقلانیت و در چارچوب قانون و با ایجاد اجماع داخلی می توانیم مشکلات را حل کنیم.
او در پاسخ به شعارهای دانشجویان مبنی بر اینکه موسوی و کروبی باید از حصر خانگی آزاد گردند، نیز گفت: در بسیاری از مسائل به بردباری و صبر نیاز داریم و باید از فضای احساسی فاصله بگیریم؛ زیرا همه ی مسائل با عقلانیت و اعتدال قابل حل است.
او در پاسخ به واکنش برخی از دانشجویان که شعار بسیجی واقعی همت بود و باکری نیز گفت: ما شخصیت هایی چون آیت اله طالقانی، مطهری، بهشتی، مهندس بازرگان، دکتر علی شریعی، دکتر مصطفی چمران را که فضای جنبش دانشجویی و حرکت های سیاسی دانشگاه را آنها هدایت می کردند به عنوان پیشتازان حرکت های دانشجویی می شناسیم؛ زیرا آنها برای این حرکت های دانشجویی نه ریالی دریافت می کردند و نه از کسی دستور می گرفتند، به همین دلیل باید پیرو راه این عزیزان باشیم.
وی در عین حال گفت: همت، باکری، شهید صیاد شیرازی نیز همه الگوهای بزرگ ما هستند، اما؛ باید بدانیم که بسیج منحصر به بسیج دانشجویی نیست.

غنی سازی حق مسلم ما است
رئیس جمهور گفت: شعار ما این است سانتریفیوژها باید بچرخد و زندگی مردم و اقتصاد هم باید بچرخد.
حسن روحانی، ضمن اشاره به توافق بزرگ هسته ای ایران در صد روز ابتدایی عمر دولت گفت: دولت در طول این صد روز و اندی یکی از گره های اصلی را که مربوط به 10 سال گذشته بود، گشود و باز کرد.
وی افزود: در این توافق و تفاهم چه کشورهایی که عصبانی و ناراحت شدند و شما دیدید که به رژیم صهیونیسم چه ضربه ای وارد شد.
رئیس جمهور گفت: نمی خواهم این جمله تعبیر خود شیفتگی شود، اما؛ حتی کشورهای بزرگ نیز برای حل مسائل منطقه ناچارند که در معادلات منطقه ای قدرت ایران را مدنظر قرار دهند.
وی تصریح کرد: دولت با رهنمودهای مقام معظم رهبری و حمایت های ایشان و البته حمایت قاطع ملت ایران نخستین قدم مؤثر را در 100 روز نخست در زمینه ی ارتباط و تعامل سازنده با جهان برداشت.
وی همچنین گفت: بسیاری از این توافق بزرگ ابراز خوشحالی می کنند، اما؛ برخی از کشورهایی که متأسفانه منافع بلندمدت خود را نمی بینند در کنار رژیم صهیونیستی عصبانی هستند.
روحانی یادآور شد: برای دستیابی به آرمان ها و اصول اساسی خود باید در تاکتیک ها و روش ها که اختلاف داریم به اجماع برسیم.
وی همچنین ضمن تأکید بر این نکته که انرژی هسته ای حق مسلم ماست، گفت: شعار ما این است سانتریفیوژها باید بچرخد و زندگی مردم و اقتصاد هم باید بچرخد.
رئیس جمهور با بیان این نکته که همانطور که انرژی هسته ای حق مسلم ماست، غنی سازی نیز حق مسلم ماست، گفت: پیشرفت، توسعه، بهبود معیشت مردم و رفاه مردم و شکستن ساختمان منحوس تحریم ظالمانه، حق مسلم ما است.

وی از تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور اعطای تسهیلات به شرکت های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: اگرچه قانون و بودجه ی این صندوق موجود بود اما متاسفانه کلید آن صندوق وجود نداشت اما اکنون کلید این صندوق با هماهنگی و همفکری وزارت علوم و وزارت بهداشت و معاونت فناوری ریاست جمهوری پیدا شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه پیش از این به این صندوق 25 میلیارد تومان واریز شده بود اما دولت بودجه ی این صندوق را به 20 برابر افزایش داد ، گفت: این صندوق سال آینده 500 میلیارد تومان بودجه خواهد داشت و به شرکت های دانش بنیان تسهیلات لازم را اعطا می کند.
روحانی در عین‌حال متذکر شد همین شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که باید اقتصاد را سامان دهند و با فناوری‌های خود ارزآوری داشته باشند چرا که ارزآوری شرکت‌های دانش‌بنیان از نفت و گاز بیشتر خواهد بود.
او همچنین ضمن اشاره به انتشار مقالات متعدد گفت: باید مقالات در مسیر فن‌آوری و تجاری‌سازی قرار گیرد و این کار دانشگاه است و البته نهادهای دیگر نیز باید در این زمینه به دانشگاه کمک کنند.
وی در ادامه عنوان کرد برای اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان ما فعال شود قوانین بسیار خوبی وضع شده بود اما متاسفانه اختلافات دو نهاد وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در گذشته موجب شده بود که هیچ یک از مقررات اجرا نشود و تاجایی که هر دو نهاد از همدیگر شکایت می‌کردند.

http://dolatebahar.com