دولت بهار: فعالان حرفه‌ای بازار، پیچش مو را می‌بینند، و نه برای لفاظی‌های آخوند مسلکانه تره خرد می‌کنند نه برای لبخندهای ویلچریستی .

. چون «سرمایه» ذاتاً ترسوست، و سرمایه‌دار گز نکرده پاره نمی‌کند.

 


دولت بهار- علی ابوطالبی/ در هر کشوری، واکنش بازار سهام و اوراق بهادار به تحولات سیاسی، شاخصی بسیار معتبرتر از مدعاهای سیاسیون درباره‌ی آن تحولات است.

فعالان حرفه‌ای بازار، پیچش مو را می‌بینند، و نه برای لفاظی‌های آخوند مسلکانه تره خرد می‌کنند نه برای لبخندهای ویلچریستی ... چون «سرمایه» ذاتاً ترسوست، و سرمایه‌دار گز نکرده پاره نمی‌کند.

واکنش ملایم بازار سهام ایران به «توافق» یکشنبه، همچنین تعادل نسبی نرخ برابری ریال و دلار، بار دیگر نشان داد وجوه مثبت و منفی اقتصاد ایران، تحولات آتی بازار را مستقل از تحلیل‌های آبکی رقم می‌زند.

بورس تهران طی سه روز بعد از «ژنو۳» (و تا لحظه‌ی نوشتن این یادداشت) همچنان به رشد ملایم هفت‌ساله‌ی خود ادامه داده و غیر از معدود معاملات هیجانی تازه‌کارها، خبری از اتفاقات عجیب و غریب نیست. همچنان‌که در بازار ارز هم تعادل نسبی بین ارزش برابری ریال و دلار برقرار است.

شاید عده‌ای پخمه گمان می‌کردند از صبح دوشنبه «دلار می‌شه ۷ تومن...» اما بازار باز هم ثابت کرد پخمگی تاوان سنگینی دارد. پخمه‌ها باید منتظر رکب‌های سنگین‌تر هم باشند.

صف‌های خرید سهام شرکت‌های خودرویی بیش از آن‌که حاصل «تدابیر» این چندروزه باشد، ناشی از تفاوت فاحش میان ارزش روز سهام این شرکت‌ها با ارزش ذاتی و هزینه‌ی جایگزینی آن‌هاست. درواقع خریداران طی دو سال اخیر، که سهام گروه خودرویی کاملاً از نفس افتاده بود و هرگز نتوانسته بود لیدر بازار باشد، منتظر یک جرقه بودند تا برای خرید آن صف بکشند. این جرقه را خبر «لغو تحریم خودرویی» زد. وگرنه چشم‌انداز سودآوری این شرکت‌ها در بلندمدت تفاوت چندانی با ایام رونق سابقشان نخواهد داشت.

نکته: P/E یا نسبت سود به قیمت اغلب این شرکت‌ها همچنان منفی‌ست؛ در مواردی حدود ۲- که نشان‌دهنده‌ی پیش‌بینی ضرر پنجاه درصدی در سال مالی جاری‌ست. این را عرض کردم که پخمه‌ها منتظر ارزان‌شدن خودروهای تولید داخل نباشند. این شرکت‌ها با قیمت‌های فعلی محصولاتشان هم زیان‌ده محسوب می‌شوند و گشایش احتمالی در امور ارزی و واردات قطعات و مواد اولیه، در خوش‌بینانه‌ترین حالت فقط به جبران این ضرر و افزایش هزینه‌های ناشی از تورم می‌انجام.

   http://dolatebahar.com/