دولت بهار: دیشب اگر به جای آن سه نفر، حتی مزدک میرزایی، جواد خیابانی و بهرام شفیع در برابر رئیس امنیتی ترین کابینه تاریخ جمهوری اسلامی؛ همو که روزگاری خواستار اجرای حکم اعدام در نماز جمعه بود، می نشستند و از نقد فضای امنیتی می شنیدند، قطعا زبان در کام نمی کشیدند.

به لطف محمدرضا شهیدی فر و آن دیگری که پس از مدتی ممنوع التصویری دوباره در برابر دوربین قرار گرفت، تکلیف «سیمرغ بلورین ضایع ترین چاپلوسی در روز روشن» و «دان 11 پاچه خواری» روشن شد.


دولت بهار - م.ح/ 1- «برای حل مشکلات کشور راه حل های صد روزه دارم»؛ این وعده حسن روحانی در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری به اطلاع مردم رسید؛ وعده ای که پس از رسیدن پای روحانی به پاستور، یعنی زمانی که او دیگر خود را «رئیس دولت راستگویان» می نامید، به «ارائه گزارش 100 روزه از شرایط کشور» تبدیل شد. حسن روحانی که شخصا به دولتش لقب «مدبر» را اعطا کرده، دیشب در برابر دوربین های صدا و سیما و مجریانش نشست تا همه ببینند که نه تنها وعده 100 روزه حل مشکلات هرگز محقق نمی شود، بلکه حتی خبری هم از یک گزارش درست و حسابی و دقیق نیست، آنچه هست فقط توهین و سیاه نمایی علیه دولت سابق است. حالا همه یقین کرده اند که رئیس جمهوری متخصص چه چیزی است و در چه مسئله ای می تواند «تخم دو زرده» از خود به یادگار بگذارد. هر چه باشد برای تهیه و ارائه یک گزارش جامع و دقیق علاوه بر برخورداری از انصاف، کمی هم چاشنی جربزه و حال و حوصله و سواد لازم است. در مقابل برای سیاه نمایی کمترین نیازی به تعقل و تعرق نیست. همین که دهان باز شود به لعن و طعن کار تمام است، خواه رئیس جمهور باشد، خواه دکتر عوض.

2- شخم زدن دستاوردها و طرح های دولت قبلی و حمله به رئیس جمهور سابق از موضع تکبر و نفرت، جا افتاده ترین تصویر از برنامه های دولت تدبیر و امید در افکار عمومی است. تقریبا هیچ طرح و ابتکار اقتصادی تا کنون از سوی دولت یازدهم ارائه نشده است. اینکه چرا حسن روحانی تابدین حد بر حمله به رئیس جمهور سابق اصرار دارد پرسش مهمی است. شاید بتوان این رویکرد رئیس جمهور را نوعی کنش روانی و عاطفی در نظر گرفت و ریشه آن را در انتخابات 24 خرداد جستجو کرد. حسن روحانی بهتر از هرکسی می داند که در انتخاباتی خاص به پیروزی رسید؛ او فاتح انتخاباتی بود که «رقیب اصلی» پیش از برگزاری رقابت توسط «داور» حذف شده بود. باید به رئیس جمهور حق داد اگر از غلبه بر 2 سرهنگ، آن طبیبِ مامور از جانب پدرخوانده، یک ادیبِ لاغر، حضرت محمد غرضی و آنکه حتی حرف یومیه اش را نیز نمی توانست بر زبان آورد، به اندازه کافی خوشحال نباشد. در حقیقت باید گفت رفتار این «رئیس جمهورِ رقیب ندیده» قابل درک است. با این وجود هیچ دردی بی درمان نیست. رئیس جمهور اگر از این خودآگاهی برخوردار است که بداند جا افتادن تصویری سلبی و تخریبی از دولت تدبیر و امیدش در افکار عمومی بسیار خطرناک است، باید تدبیری بیاندیشد. بالاخره این تدبیر باید یک جایی خرج شود دیگر؟
 چه اصراری است که رئیس جمهور خود را در نفی احمدی نژاد تعریف کند؟ آیا رئیس جمهور نمی داند در نقطه مقابل عدالت، خدمت، ساده زیستی، مکتب ایران، انسان کامل، هوگو چاوز، بهار و ... چه واژگانی قرار می گیرد؟ رئیس جمهور باید به فکر چاره باشد. چاره اش هم روزی 2 بار یا بیشتر مراجعه به تقویم و خیره شدن به صفحات سوم تیر و 22 خرداد است، روزگاری که «داور» فقط «داور» بود. روحانی اگر همین 2 روز و شکست تاریخی عالیجناب و آن دیکتاتور سبز را در برابر فرزند ملت به خاطر آورد، دیگر حتی در عالم خیال و وهم نیز میل «رقیبِ مَشتی» به سرش نمی زند، بلکه از 100 کیلیومتری دولت سابق نیز عبور نمی کند، اصلا می رود دست «داور» بازی را می بوسد حتی اگر هر هفته در نماز جمعه دولتش را مورد نوازش قرار دهد.

3- اهمیت احترام به «شعور شهروندان ایرانی» یقینا از نگارش «منشور حقوق شهروندی» کمتر نیست. به خصوص که در این دولت بین «آنچه مرقوم می شود» با «آنچه معلوم می شود» شکافی عمیق وجود دارد. آن روز که محافظان رئیس جمهور پیرزنی نامه بدست را به دیوار کوبیده و نامه اش را مچاله کردند و دفتر رئیس جمهور نیز از تکذیب این خبر خودداری کرد، تا حدود زیادی مشی دولت «خود مدبر پندار» در برخورد با مردم روشن شد. اما به راستی اقدام فردی را که با وعده حل مشکلات در 100 روز از مردم رای می گیرد و با اختلاف فقط 260هزار رای در انتخابات پیروز می شود و پس از تکیه بر صندلی قدرت زیر حرفش می زند، چه می توان نامید؟ اساسا عبارت فریب افکار عمومی را در کجا می توان به کار برد؟ چنین فردی چقدر به شعور افکار عمومی احترام می گذارد و ایضا چقدر پاسدار حقوق شهروندی خواهد بود؟ اصلا دروغ چیست و دروغگو کیست؟

4- مرتضی حیدری اگر دیشب سکته می کرد جای تعجب نداشت. با وجود آن همه چالش با رئیس جمهور سابق، متهم بود به پاچه خواری. دیشب اگر به جای آن سه نفر، حتی مزدک میرزایی، جواد خیابانی و بهرام شفیع در برابر رئیس امنیتی ترین کابینه تاریخ جمهوری اسلامی؛ همو که روزگاری خواستار اجرای حکم اعدام در نماز جمعه بود، می نشستند و از نقد فضای امنیتی می شنیدند، قطعا زبان در کام نمی کشیدند. به لطف محمدرضا شهیدی فر و آن دیگری که پس از مدتی ممنوع التصویری دوباره در برابر دوربین قرار گرفت، تکلیف «سیمرغ بلورین ضایع ترین چاپلوسی در روز روشن» و «دان 11 پاچه خواری» روشن شد.

5- رئیس دولت راستگویان دیشب گفت صدا و سیما با دولت سه ماهه اش چنان رفتار می کند که با دولت احمدی نژاد در سال هشتم. حقا که رئیس جمهور مان به دلیل بیان همین دوکلمه حرف راست لایق صفت «شیخ راستگویان» است، از بررسی سایر جملات رئیس جمهور خودداری می کنیم چراکه در غیر این صورت ناگزیر خواهیم شد حضرتش را «پیغمبر صداقت» بنامیم.

http://dolatebahar.com/