یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از روش‌هایی که دولت یازدهم در پیش گرفته است، گفت: با روش دولت فعلی، یک احمدی نژاد دوم در راه است اما مجلس بنای چوب لای چرخ دولت گذاشتن را ندارد اما مقابل تخلفات دولت می‌ایستد.
http://www.iranvij.ir/wp-content/uploads/2012/10/155.jpg

 


موسی الرضا ثروتی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با میزان پایبندی این دولت به قانون گفت: میزان پایبندی دولت به قانون در این دولت نسبت به دولت گذشته بهتر شده است اما هنوز برخی موارد هستند که نشان می‌دهد باید التزام به قانون افزایش پیدا کند.

نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان مثال مجلس شورای اسلامی تصویب کرده است که تنها به نیازمندان یارانه نقدی ارائه شود اما دولت چنین کاری انجام نمی‌دهد و در حال پرداخت یارانه نقدی به همه مردم است. به همین علت دولت در بحث هدفمندی یارانه ها با کسری 7 هزار میلیارد تومانی روبرو شده است. طبق قانون قرار بود که 10 درصد از درآمدهای حاصل از هدفمند کردن یارانه‌ها به بهداشت و درمان اختصاص پیدا کند. دولت گذشته از انجام چنین کاری سرباز زد اما این دولت مبلغ دو هزار میلیارد تومان را در سال 93 به بهداشت و درمان اختصاص داد. بنا بود به صنعت نیز در این قانون پرداخته شود اما هنوز این سهم هم پرداخت نشده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این سوال که آیا عدم اجرای قانون هدفمندی به شکل مورد نظر مجلس بدلیل واکنش منفی افکار عمومی نبوده است نیز گفت: ممکن است به این علت باشد اما برای دولت‌ها باید قانون مهم باشد و قانون هم آن چیزی است که مجلس تصویب کرده است. به نظر من هیچ گاه در کشور تحول عظیمی رخ نمی‌دهد چرا که تفسیر دولت‌ها از قانون متفاوت است.

ثروتی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی و بحث واگذاری‌ها اظهار کرد: مثلا در این مورد من احساس می کنم دولت قبلی کمی بهتر عمل کرده است. هرچند که برخی واگذاری ها را به نهادهای عمومی غیر دولتی انجام می داد اما دولت سابق با این کار بدهی‌های خود را صاف می کرد. این روزها ما احساس می کنیم که خصوصی سازی کاملا متوقف مانده است. حتی در برخی موارد واگذاری‌های صورت گرفته شده در گذشته هم در حال برگرداندن هستند.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا مشکلات این روزهای دولت برای اجرای قانون به علت تخلفات دولت گذشته نیست و آیا تخلفات دولت گذشته نباید بررسی شود، یادآورشد: به نظر من دولت قبل تمام شد و رفت. رهبری هم تاکید داشتند که به اینکه دولت قبل چنان کرده و چنین نکرده هم تاکید نشود. من معتقدم که با این روشی که دولت یازدهم در پیش گرفته یک احمدی نژاد دوم در پیش داریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر مسکن مهر متوقف مانده است و دولت یازدهم نشان داده است که در ارتباط با مسکن ناتوان است. البته دولت فعلی تمرکز خود را روی برخی مسائل دیگر گذاشته است. از جمله آنکه تلاش کرد تا تورم را کاهش دهد. البته من معتقدم که دولت کاری برای کاهش نرخ تورم نکرده است بلکه کاهش تورم به علت آثار روانی آن است. بحث روانی جامعه است که باعث کاهش تورم شده است. روش های دولت دهم استرس زا بود و مردم بنا بر همین استرس به سمت خرید دلار و سکه می رفتند در نهایت تورم افزایش پیدا می‌کرد. اما شعارهای آقای روحانی باعث ایجاد نوعی گفتار درمانی شد. مردم با آن آرامش به وجود آمده که در نتیجه شعارهای پس از انتخابات آقای روحانی بود دیگر به سمت خرید دلار و سکه نرفتند و در نهایت نرخ تورم کاهش پیدا کرد.

ثروتی یادآور شد: در برخی موارد دولت فعلی در حال تکرار خطاهای دولت گذشته است اما دولت باید بداند که مجلس بالاترین رای را به وزرای دولت داده است و نمی‌توانند این انگ را به مجلس بچسبانند که مجلس می خواهد چوب لای چرخ دولت بگذارد و یا دولت را متوقف کند. اما باید به یاد داشته باشند که مجلس در برابر تخلفات می‌ایستد.