کته ششم | بانوان از پوشـش خودشــان می گــویند

وبلاگستـان :زمزمه های چادر مشکی – نوشتـه شده توسـط “ من یک محجبــه ام” شماره مطلـب منتشـر شــده در طـرح فراخــوان حجاب بانوان ایرانی :

 


جایی که بی حجابی واجب الهی می شود

بهترین زنان شما آنهایی هستند که در برابر همسرانشان
تبرج و خودنمایی دارند
پیامبر اکرم( ص) / الکافی

همه می گفتند بدون حجاب و با حجاب کاملا فرق داری.با چادر و بی چادر نمی توان شناختت.
انگار شخص دیگری را می بینیم وقتی بی چادر وحتی با زیباهای زنانه ات نمایان می شوی.

از همسرش پرسید با حجاب و بی حجابم چه فرقی دارد؟

همسرش گفت :
وقتی حجاب داری و با چادر در همه جا نمایان می شوی مثل مرواریدی در میان صدف ای هستی که فقط برای من داشتن این گهر با همه زیبایی ها و جلوگری هایش ارزشمند است.و دیگران از وجودت جز همان هایی که می بینند  نمی توانند بهره ای ببرند.
نمی دانی چه لذتی دارد که فقط برای من باشی و هیچ کس نمی تواند داشته باشدت.
ناز و طنازی هایت فقط برای من است. و هیچ کس نمی داند آن دختر دیروز و این زن امروز با چادرش چه گوهر دست نیافتی می شود.که انگار هر روز برای من که همسرش می شود دست یافتنی تر می باشد.
 همه اینها فقط برای من است.

“پس فقط برای کسی باش که بی حجابی  برای او واجب الهی می شود.“

javanenghelabi - ezdevaj 2

تبرّج‏ به خودنمایی و جلوه‌گری کردن گفته می شود و تبرّج یک از دستوراتی است که خداوند خطاب به زنان پیامبر در قرآن صادر کرده است و از آن به مناسبت در باب‌های طهارت، صلات، نکاح و شهادات یاد شده است.

این واژه تنها ناظر به پوشش ظاهری نیست بلکه بیش از آن رفتار و منش غیرمتین (در برابر عفاف ) مورد نظر است؛ بدینسان تبرّج معنایی عامتر از حجاب و ستر دارد.
همچنین باید متذکر شد که حدود حجاب نه از نفی تبرّج به دست می آید و نه احتراز از تبرّج به تنهایی ــ اگرچه از نظر اخلاقی قطعاً ممدوح و در مواردی ضروری است ــ موجب استغنای زنان مسلمان از حجاب است.

روایات نیز از وجود غریزه خودنمایی یا تبرّج در زن سخن گفته شده است. براى مثال امام علی(علیه‌السلام) می‏فرماید: «خداوند زنان را از سرشت مردان آفریده، از این‏رو، تمام همّت خود را در جذب مردان و نزدیک شدن به آن‏ها صرف می‏کند». بنابراین، اصل وجود غریزه خودنمایى در زن مورد تأیید منابع اسلامى است. اما در مورد کارکرد این غریزه در زنان، می‏توان گفت: وجود این غریزه براى متمایل کردن مرد ـ جنس مذکر ـ به زن ـ جنس مؤنث ـ است تا بدین‏وسیله، مقدّمات ازدواج و زندگى مشترک را بین آنان فراهم کند؛ چنانکه در سایر جانداران نیز این ویژگى در جنس ماده وجود دارد.
غریزه خودنمایى و تبرّج، غیر از منابع اسلامی، برخى از دانشمندان نیز مطالب جالبى دارند. خانم جینا لمبروزو (G,Lombroso) روان‏شناس معروف ایتالیایی، در این‏باره می‏گوید: «در زن علاقه به دلبر بودن و دل‏باختن، مورد پسند بودن و مایه خرسند شدن بسیار شدید است.»همچنین درباره تأثیر غریزه خودآرایى و تبرّج در زندگى زنان می‏گوید: «میل به جلب دیگران، بزرگ‏ترین و مهم‏ترین محرّک زندگانى زن محسوب می‏شود.»

غریزه خودنمایى و خودآرایى مانند سایر غرایز آدمی، نیازمند قانونمندى و کنترل است؛ یعنى باید از افراط و تفریط در آن پرهیز شود؛ زیرا عدم کنترل این غریزه، چه از لحاظ افراط و چه از لحاظ تفریط، برای زن زیانبخش است و سلامتى او را به خطر می‏اندازد.
امام صادق(علیه‌السلام) می‏فرماید: «براى زن سزاوار نیست که بدون زیور و آرایش باشد، حتى اگر یک گردن‏بند باشد؛ و سزاوار نیست دستش از رنگ حنا خالى باشد، اگرچه پیر باشد.» همچنین می‏فرماید: «لا تُصَلِّى الْمَرأَةُ عُطُلا»؛ زن بدون زیور و آرایش نماز نخواند. امام باقر(علیه‌السلام) نیز در روایتى می‏فرماید: «لَمْ تَزَلِ النِّساءُ یَلْبِسْنَ الْحِلْی»؛ زنان همواره از زیور استفاده کنند.

خصیصه حیا و شرم به طور طبیعی، در زن بیش از مرد وجود دارد. به همین دلیل است که زن فطرتا و از روى طبع و غریزه، میل به پوشش بدن خود در مقابل نامحرم دارد و از برهنگى دچار اضطراب می‏شود. شواهد فراوانی در اسلام بر فطرى و غریزى بودن حیا براى زن وجود دارند و علاوه بر اینکه قرآن به این مطلب اشاره کرده، از نظر روان‏شناسی، زیست‏شناسى و جامعه‏شناسى نیز قابل اثبات است.

فطرى بودن صفت حیا در زن، داستان حضرت مریم(س) و حضرت یوسف(علیه‌السلام) است. قرآن در قصه حضرت مریم(س)، پس از اینکه می‏فرماید: مریم به اعجاز الهی، باردار شد و براى اینکه مردم نادان او را به فحشا و بی‏عفتى متّهم نکنند، از آنان فاصله گرفت تا دور از آن‏ها وضع حمل کند، می‏فرماید: (یَا لَیْتَنِى مِتُّ قَبْلَ هَذَا وَکُنتُ نَسْیا مَّنسِیّا) (مریم: ۲۳) (مریم آن‏قدر ناراحت شد که) گفت: اى کاش پیش از این، مرده بودم و بکلى فراموش می‏شدم! این سخن حاکى از نهایت پریشانى و ناراحتى زنى است که احساس مى کند از نظر مردم، حیا و عفتش لکه‏دار شده است، از این‏رو، آرزوى مرگ می‏کند. این نشان می‏دهد حیا تمام وجود اوست که با رفتن آن، جانش هم در حال از بین رفتن است و این غیر از فطرى بودن حیا، دلیل دیگرى ندارد. از این بیان معلوم می‏شود وقتى حیا در زن فطری باشد، پوشش و حجاب، که لازمه حیاست، نیز فطرى خواهد بود؛ زیرا امکان ندارد زنی داراى حیا باشد و آن‏گاه اجازه دهد نامحرم از نگاه کردن به بدن او لذت ببرد. به عبارت دیگر، ظهور و تبلور حیا در زن، به پوشش مناسب است. در واقع، عامل اصلى گرایش زن به حجاب و پوشش، تأمین یک نیاز درونى و فطرى به نام حیا و شرم است.

javanenghelabi - HEJAB

در بعضى روایات آمده است که خداوند حیاى زن را نُه برابر حیاى مرد قرار داده؛ حضرت امیر(علیه‌السلام) فرمود: «خداوند ـ عزّوجل ـ شهوت جنسى را ده قسمت آفرید. نُه قسم آن را در زنان قرار داد و یک قسم آن را در مردان؛ و اگر خداوند ـ عزّوجل در آن‏ها به اندازه شهوت جنسی‏شان حیا و شرم قرار نمی‏داد، هر آینه به هر مردى نُه زن آویزان (وابسته) می‏شد.

منبع مطلب فوق http://www.rahebehesht.org/book/item.asp?id=752

 

S  M  S  :  ۳۰۰۰ ۲۸ ۲۸ ۳۸                      E – mail  :    info@javanenghelabi.ir

 

بـرای مشـاهده بقیـه خاطــرات بر روی مستطیــل زیر کلیک کنید :

javanenghelabi - banovan

 

بـرای مشــاهده بهترین ، جــذاب ترین و پربحـث ترین خـاطرات بر روی مستطیــل زیر کلیک کنید : 

javanenghelabi - khaterat 23

در پایان از کلیه دوستان و خوانندگان عزیز تقاضا داریم که حتما نظرات خود را درباره این خاطره بیان کنند

درضمن بازهم از کلیه بانوان عزیز تقاضا داریم که خاطرات چادری شدن یا چادری نشدن خودشان را بصورت ایمیل یا کامنت همراه با نام کوچکشان و نام شهرشان و درصورت وجود نام وبلاگ شان برای ما ارسال کنند تا منتشر کنیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر  بر روی عکس زیر کلیک کنید :

javanenghelabi - ba hejab 15