امام خمینی رحمت الله علیه : شهید مهدی شاه‌آبادی مجاهدی شریف و خدمتگزاری برای اسلام بود. مبارک باد بر حضرت بقیئ الله چنین فداکاری و جانبازی در راه هدف بزرگ و اسلام عزیز که با شهادت افتخارآمیز خود، ملت عزیزالشأن ایران به ویژه روحانیت عالی قدر را سرافراز می نمایند. | جــوان انقـلابی – […]

http://javanenghelabi.ir/wp-content/uploads/211.jpg

 


زندگی و مبارزات شهید شاه‌آبادی

انقلاب اسلامی ایران با تمام ویژگی‌ها و خصوصیات خاص خود و گستردگی سطح شمولیت آن در عرصه‌های مختلف اعم از حوزه‌های گوناگون سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و همچنین گستره وسیع نیروهای موثر در آن، اعم از فکری، اجرایی، مالی و تبلیغاتی؛ طبیعتاً از یک پشتوانه محکم فکری و عقیدتی برخوردار است. این پشتوانه‌ها به مثابه نخبگانی فکری و انقلابی، با وجود برخی ویژگی‌های ذاتی خود، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مشحون از اندیشه‌ها و آرای حضرت امام خمینی(ره) به عنوان رهبر نهضت اسلامی بودند.
در این میان از شخصیت‌های مبارزی که پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در راه انقلاب در صف انقلابیون قرار گرفت، شهید آیت‌الله حاج شیخ مهدی شاه‌آبادی فرزند آیت‌الله العظمی آقا میرزا محمدعلی شاه‌آبادی(ره) بود. وی در واقع خود فرزند عالم مبارزی بود که بیشتر عمر خود را در راه مبارزه با حکومت‌های طاغوت گذراند و به همین سبب در محیطی کاملاً سیاسی پرورش یافت. گرچه پدربزرگ ایشان نیز آیت‌الله‌ میرزا محمدجواد حسین‌آبادی اصفهانی بود که از علمای بنام زمان خود محسوب می‌شد و از مخالفین دستگاه قاجاری بود.

دوران کودکی

مهدی شاه‌آبادی در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی متولد شد و دوران کودکی وی تحت تاثیر فضای علمی، دینی و سیاسی چنین خانواده‌ای، سپری شد. وی از همان دوران کودکی به فراگیری قرآن روی آورد و در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی در ۴سالگی در حالی که همراه پدر از قم عازم تهران شده بود، فراگیری قرآن را در مکتبخانه امام‌زاده یحیی آغاز کرد. پس از آن همراه دو نفر از دیگر برادرانش یعنی آیت‌الله حاج شیخ روح‌الله شاه آبادی و آیت‌الله حاج شیخ نصرالله شاه آبادی به مدرسه توفیق رفت. سرانجام در حالی که ۱۴ سال داشت به منظور کسب علوم دینی، وارد مدرسه مروی تهران و ۴ سال بعد نیز ملبس به لباس روحانیت شد.
پس از درگذشت پدرش آیت‌الله میرزا محمدعلی شاه‌آبادی، در سال‌ ۱۳۲۳، شهید شاه‌آبادی برای ادامه و تکمیل دروس حوزوی، مجدداً عازم شهر قم شد و پس از حضور یک ساله در این شهر، به منظور گذراندن دوره دبیرستان باز هم به تهران بازگشت که اتمام دوره دبیرستان وی همزمان با وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و سقوط دولت مصدق بود. در همین مقطع عازم شهر قم شد و از محضر آیات عظام و علمایی چون آیت‌الله مشکینی، گلپایگانی، امام خمینی(ره)، اراکی و دیگر شخصیت‌های دینی کسب فیض کرد.
او در سال ۱۳۳۶ در ۲۷ سالگی با یکی از نوادگان میرزای بزرگ شیرازی، ازدواج کرد.

مبارزات پیش از پیروزی انقلاب اسلامی

مبارزات شهید آیت‌الله حاج شیخ مهدی شاه‌آبادی به اوایل دهه ۱۳۳۰ یعنی زمانی که هنوز طلبه جوانی بود بازمی‌گردد و به خصوص به سال‌های آغاز مرحله خفقان سیاسی محمدرضا پهلوی مربوط می‌شود.
مبارزات بعدی ایشان تحت تاثیر آغاز نهضت امام(ره) در اوایل دهه ۱۳۴۰ بود. در این سال‌ها بیشتر فعالیت شهید شاه‌آبادی به فعالیت‌های تبلیغی در روستاهای دورافتاده سپری می‌شد. پس از آن نیز با پیوستن به جمع علما و وعاظ انقلابی، عملاً وارد مرحله جدی مبارزات شد. در همین خصوص وی یکی از امضاکنندگان نامه جمعی از علما و مدرسان حوزه علمیه قم‌ ‌‌بر ضد رژیم و پس از حصر امام خمینی(ره) در مهر ۱۳۴۲ بود.
شهید شاه آبادی از کسانی بود که همراه شخصیت‌های مبارزی چون آیت‌الله بهشتی، استاد مطهری، دکتر باهنر، آیت‌الله موسوی اردبیلی، آیت‌الله مهدوی کنی و حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی و… از پایه‌گذاران اصلی جامعه روحانیت مبارز در این سال‌ها بود.

shahabadi

شهید شاه آبادی در کلام امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری

امام خمینی (ره) – صحیفه نور ، جلد ‏۱۸ ، صفحه ۴۰۷ :

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

إنا للَّه و إِنّاإلیه راجعون‏

با کمال تأسف و تأثر شهادت استادزاده محترم،  جناب حجت الاسلام، آقاى آقا شیخ مهدى شاه‏ آبادى، را به پیشگاه معظّم حضرت بقیة اللَّه، أرواحنا لمقدمه الفداء، تبریک و تسلیت عرض مى‏ کنم. مبارک باد بر آن حضرت چنین فداکاران و جانبازان در راه هدف بزرگ و اسلام عزیز، که با شهادت افتخارآمیز خود ملت عظیم الشأن ایران، بویژه روحانیت عالی قدر، را سرفراز مى‏ نمایند. این شهید عزیز علاوه بر آنکه خود مجاهدى شریف و خدمتگزارى مخلص براى اسلام بود و در همین راه به لقاء اللَّه پیوست، فرزند برومند شیخ بزرگوار ما بود، که حقاً حق حیات روحانى به این جانب داشت، که با دست و زبان از عهده شکرش برنمى ‏آیم. از خداوند متعال براى این شهید سعید و سایر شهداى در راه اسلام رحمت در جوار خود، و براى فامیل معظّم و حضرات آقازادگان محترم شاه‏ آبادى، دامت افاضاتهم، صبر و اجر عظیم خواستارم.

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

مقام معظم رهبری : ‌شهید شاه آبادی یکی از افتخارات روحانیت مبارز بود. یک انسان پاکباز، با اخلاص، فداکار، کاری، ‌نستوه و خستگی ناپذیر و خوش روحیه. یک انسان نمونه و استثنایی بود. این عالم جلیل و مبارز صمیمی و خستگی ناپذیر پاداش سال‌ها مجاهدت در راه خدا و تلاش برای حاکمیت اسلام را با رحلتی چنین افتخارانگیز که موجب رضوان الهی و مجاورت اولیاالله است به‌دست آورد.

 

info@javanenghelabi.ir