دولت بهار: گروهی از خبرنگاران عراقی و خارجی را دیروز شنبه برای بازدید از العوجه در 170 کیلومتری شمال بغداد، به استان صلاح الدین بردند تا از این شهر که یک روز قبل، در روز جمعه آزاد شده بود، دیدن کنند.


العوجه در حومه تکریت مرکز استان صلاح الدین قرار دارد که بعد از عملیات وسیع و سنگین نیروهای ارتش عراق و داوطلبان مردمی، در روزهای پنجشنبه و جمعه، از عناصر داعش پاکسازی شد.

اما برای رفتن به سمت تکریت و العوجه ابتدا باید سری به سامرا می زدیم، چرا که پل ارتباطی جاده اصلی به سمت تکریت را نیروهای داعش منفجر کرده بودند.

ساعت 9 صبح به سامرا رسیدیم. شهر وضعیت چندانی غیر عادی ای نداشت. مردم در تردد بودند و مغازه ها و فروشگاهها باز بود. تنها چیزی که کمی این شهر را متفاوت می کرد، حضور گسترده نیروهای نظامی و پست های ایست و بازرسی بود.

حفاظت از حرمین عسکریین و سد سامرا، از مهمترین ماموریت این نیروهاست. علاوه براین، سامرا اکنون به شهری تبدیل شده که نقش پشتیبانی از نیروهایی که در حال نبرد هستند را ایفا می کند.

برای دقایقی طولانی، شاید حدود نیم ساعتی در یکی از پایگاههای پشتیبانی که مسوولیت تدارکات و از جمله تامین غذای نیروهای عملیاتی را برعهده داشت، توقف کردیم.

از جوان و میانسال تا مو سپیده ها کرده در این مقر در جنب و جوش بودند؛ یکی مسوول تامین نان ، یکی به دنبال تهیه مواد غذایی از جمله برنج و گوشت و ... و دیگری ملاقه به دست در تقلا !

از راه که رسیدیم ، با مقداری نان و کمی لبنیات و چای بسیار پر رنگ مخصوص عراقی ها که شکرش هم خیلی زیاد است، از ما پذیرایی کردند. در این مقر همه از نیروهای مردمی و داوطلب بودند و هیچ کس به اجبار آنجا نبود، شاید به همین دلیل هر از گاهی که یک ترانه حماسی از بلندگو پخش می کردند، حرکات موزون با ملاقه و کفگیر شروع می شد.

همه مهربان و همه خندان، هر که از راه می رسید تعارفی می کرد و سعی داشت خدمتی کند. انگار نه انگار که همین دو سه روز پیش بعد از انفجار پل محور غربی سامرا بر روی دجله ، یک نبرد سخت در این منطقه درگرفت، بازهم هرلحظه ممکن است دوباره تکرار شود.

اینجا ترسی از مرگ نیست، همه تصاویر و فیلم های جنایات داعش را دیده اند ، اما می گویند ما برای ادای تکلیف به فرمان مرجعیت آمده ایم.

آیت الله سیستانی، بعد از آنکه داعش، با حمایت برخی دولت های غربی و خیانت برخی در عراق، دیوانه وار شهرهای شمالی عراق را زیر ضربات خود گرفت و استان موصل را تصرف کرد، فتوایی صادر کرد و از عموم ملت عراق خواست هر کس توان به دست گرفتن اسلحه دارد، علیه تروریست ها و تکفیری ها به کمک ارتش عراق برود.

حالا باید برای رفتن به تکریت و العوجه آماده می شدیم و با مدافعان حرمین عسکریین در سامرا خداحافظی می کردیم؛ با مردانی که شب و روز برای پاسداری از حرمین امام هادی و امام حسن عسکری(ع)، ایستاده اند.

در مسیر بغداد به سامرا، اراضی کشاورزی و درختان میوه را می دیدی که به دلیل مسایل امنیتی و بروز جنگ هایی که در این منطقه رخ داده، عطشان هستند و گفته می شود ، بخشی از محصول امسال مردم این منطقه با ورود داعش، از بین رفته است. مهمترین محصولات این منطقه را علاوه بر خرما که محصول بیشتر سرزمین عراق است، محصولاتی چون انجیر و انگور و هندوانه تشکیل می دهد.

مرکز بزرگ فروش ماهی که گفته می شود این منطقه از مهمترین مراکز پرورش ماهی است، در دو راهی فلوجه بطور کامل تعطیل است.

اکثر مغازه های میان راهی ، رستوران ها و تعمیرگاهها بسته و تعطیل هستند و حتی در برخی موارد تخریب شده و یا منهدم شده اند.

چند رستوران در دوراهی بلد در 80 کیلومتری شمال بغداد که زمانی اتوبوس های زائران سامرا در آنجا توقف می کردند، سوخته بود و کسی آن حوالی دیده نمی شد.

دیگر آن رونق و آبادانی را نمی توان در مسیر دید، آنها که قبلا این مسیر را آمده اند می توانند گواهی دهند که تا همین دو ماه پیش، این مناطق چه رونقی داشت.

در این مسیر هر چند کیلومتر یک بار ، آثار انفجار بمب های کنار جاده ای و مین را می شود دید. میزان تخریب ها آنقدر زیاد است که بازسازی آن به میلیاردها دلار بودجه و سالهای طولانی وقت نیاز دارد؛ داعش به هرجا پا گذاشته، حاصلی جز ویرانی نداشته است.